Öğretmen Diyarı

MEMUR ÖĞRETMENLERİN MAĞDURİYETİ NE ZAMAN SONA ERECEK?

3 yılı aşkın süredir devam eden, maddi-manevi mağduriyete uğratılan kamu çalışanları aslında düz memur, vhki, bilgisayar işletmeni, gümrük memuru, muhafaza memuru, ambar memuru, gişe memuru, adliye çalışanı, infaz koruma memuru, şef, kaloriferci, hizmetli,...vs. değil kazanılmış kurumlar arası geçiş hakları yönetmelik değişikliğiyle ellerinden alınmış öğretmendir.


Çalışma yaşamında olması gereken yerleri, yaşamlarını biraz olsun güvenceye alabilmek için KPSS ile kazanmak zorunda bırakıldıkları genel idare hizmet sınıfı, yardımcı hizmetler sınıfı,...vs memuriyet-kamu görevlisi kadroları değil sınıflarda, okullarda, kara tahta, akıllı tahta başlarında çalışacakları yapmak istedikleri gönüllerindeki gerçek mesleğin ait olduğu MEB'in devlet okullarındaki eğitim hizmetleri sınıfındaki öğretmen kadrolarıdır.

Asıl Mesleği Öğretmenlik Olan Kamu Çalışanlarına Kurumlararası Geçiş Yolunu Tıkayıp Onları Yeniden KPSSye Zorlayarak Memur Olmayan Yeni Mezun İlk Atamacılarla Yarıştırmak, Haksızlıktır!..

31.08.2012 MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ndeki değişiklik uygulanacaksa da kısıtlı kurumiçi ve kurumlararası geçiş hakkına göre yola çıkmışların mağduriyetin giderilmesinden sonraki süreçtekileri kapsamalıdır.

Öğretmenlik yapma hakları bulunan bu kişilere tek yol olarak teorikte ilk atama yöntemi bırakılmıştır.Ancak öğretmenliğe geçirilmeyen bu kişileri KPSS ile yerleştirmede sanki kamu personeli kadrolarını kazananlar onlar değilmiş gibi Kamu Personeli Seçme Sınavları'na yeniden sokup MEB devlet öğretmenliğine geçişlerini sadece genelin içinde yok denecek kadar az ilk atama olasılığına bırakmak yanlıştır, zaten haksız rekabet olduğu da çok açıktır!..Çünkü öğretmenliğe ataması yapılmamış aktif kamu çalışanları ile İlk Atamaya tabi kesimler farklı kulvardadır!..

Öğretmenlik yapma hakkı bulunan bu kamu çalışanlarının tüm gün süren bir kamu hizmeti görevleri ile düzenlemeleri gereken bir aile yaşamları olduğu da unutulmamalıdır
Çoğunluğu evli-çocuklu bu kişileri 40 yaşlarına yaklaşırken KPSS sanki bir yeterlilik sınavıymış gibi her branşta da olmayan ÖABT'ye sokup 20li yaşlardaki yeni mezunlarla genelin içinde yarıştırmaya çalışmak adil değildir!..

Kontenjan azlığı-dengesiz branş dağılımı nedeniyle yüksek puanlarına rağmen yıllarca atanmayıp öğretmenlik dışı kamuda yine yüksek puanlarla memurluk kazanmak zorunda bırakılan ve orada unutulan öğretmenlerin kurumlar-arası & kurum-içi öğretmenliğe geçememe mağduriyetinin giderilmesi gerekmektedir.

İlginçtir ki bu kişileri kendi aralarında bile sıralama düşüncesini unutup öğretmenliğe geçmek isteyen kamu çalışanlarına çıkar yol olarak sadece yeniden KPSS ile ilk atama yöntemi bırakan MEB şu uygulamalarına dikkat çekelim:

1)KPSS ile atanmadıkları halde üniversitelerin araştırma-öğretim görevlileri ve okutman kadrolarından MEB öğretmen kadrolarına kurumlararası geçiş yapılmaktadır.

2)KPSSsiz milli sporcuların MEBe öğretmen olarak alımı sürmektedir!..

3)"28 şubat mağduru" olarak adlandırılan kişiler, sadece bir dilekçeyle KPSSsiz olarak MEB öğretmen kadrolarına alınmıştır!..

4)Memur olmayan özel dershane öğretmenlerinin, şu ana kadarki yönetmeliklerin hiçbirinde yer almamış ve hala da olmayan bir atama yöntemiyle devlet öğretmeni kadrolarına KPSSsiz atanması süreci Anayasa Mahkemesi kararına rağmen zorlanmaktadır!..

MEB, öğretmen açığını maliyeti yüksek ve genelde verimsiz 90000 ücretli öğretmenle gidermeye çalışırken, devletin zaten maaş ödediği bu kişilerin devlet dairelerinden devlet okullarına kanuni hakları olan kurumlararası geçişini kendi aralarında sıralamaktan çekinmeden maliyetsizce acilen kendi bünyesine katmayı bilmelidir.

Öğretmenlik yapma hakkı bulunan kamu çalışanlarının devletteki memur kadrolarının MEB'in devlet okullarındaki öğretmenlik kadrolarına aktarılması adaleti bozmadan, yalnızca kendi aralarında belli ölçütlere göre uygun bir sıralamayla olabilir. Örneğin kurumlararası geçiş sıralamasında aşağıdaki durumlar çözüm olarak uygulanırsa hakkaniyet duygusu zedelemeyecektir.

1)Memuriyet öncesi özelde geçen SSK'lı öğretmenlik & öğreticilik süreleri + Memuriyet süresi

2)Emekliliğe esas toplam hizmet süresi

3)Mezuniyet tarihi önceliği

4)Aslında İlk atamacılar için gerekli olan KamuPersoneliSeçmeSınavı ısrarından vazgeçilmeyecekse de sadece kendi aralarında ilgili puan türlerinde üstünlük sıralaması

Bu kişilerin kadrolarının MEB'e öğretmen olarak kaydırma işi mutlaka ilk atamacılar ile karşı karşıya getirilmeden ya eskisi gibi %3'lük kontenjanla ya da 5000 civarı toplu bir kadro kaydırmasıyla gerekirse mevcut çalıştıkları illerde anayasal aile birliğinin korunması adına zorunlu hizmetten muaf tutularak yapılmalı, 2012'den beri süren mağduriyet artık giderilerek gönüller alınmalıdır.

MEB'e bağlı özel eğitim-öğretim kurumlarında memuriyet öncesi öğretmenlik yapmış veya öğretmen olmaya sonradan hak kazanmış hatta içlerinde öğretmenlikte ve memuriyette adaylığı kaldırılmışları da olan bu kamu çalışanları artık 24 Kasımlarda doyasıya Öğretmenler Günü'nü kutlamalıdır.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
matematikyaşamdır 2 yıl önce

Bu kişilerin kadrolarının MEB'e öğretmen olarak kaydırma işi mutlaka ilk atamacılar ile karşı karşıya getirilmeden ya eskisi gibi %3'lük kontenjanla ya da 5000 civarı toplu bir kadro kaydırmasıyla gerekirse mevcut çalıştıkları illerde anayasal aile birliğinin korunması adına zorunlu hizmetten muaf tutularak yapılmalı, 2012'den beri süren mağduriyet artık giderilerek gönüller alınmalıdır.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim