Öğretmen Diyarı

Memur Öğretmenlerden Yükselen Ses: KPSS\'siz Geçiş Olsun

Bilindiği üzere kurumlar arası geçiş yapmak isteyen kamu görevlileri için, muvafakat aranmaktadır. Kurumlar arası geçiş yapılırken KPSS gerek duyulmamakta ancak Milli Eğitim Bakanlığına öğretmen olarak geçecek kişilere KPSS şartı aranmaktadır. Okuyucularımızdan gelen mesajlarda bu konuda mağduriyet yaşandığı dile getirilmektedir.

İşte bu mağduriyeti yaşayan okuyucularımızdan gelen mesajda aynen şu şekilde sorun dile getirilmiş:

“Ben adalet bakanlığında zabıt kâtibiyim. Aslen öğretmenim ancak malum KPSS gibi bir trajediden sonra ancak zabıt kâtipliğine girebildim. Öğretmenlik mesleğimi 8 yıl dershane de icra ettikten sonra zabıt katibliğine başladım ve hala mesleğimi seviyorum.

Kurumlar arası geçiş yapmakta zorluk çıkarıp KPSS şartı koyan tek bakanlık MEB ‘dir. Sözüm ona atanamayanlar ile bizi eşitliyor ancak bilmiyor ki bizim muvafakat gibi bir sorunumuz var. Biz de ilk atananlar gibi KPSS’ den yeterli puanı alıp atanmamız isteniyor ama muvafakatten bahseden hiç yok. Danıştay’ın, gecikmiş muvafakatler ile ilgili mağdur olan kişiler hakkında devletin yapabileceği bir şey yok diyerek kişi alehine aldığı kararlar var. Şöyle ki, kişi kurumlar arası geçişe başvurmuş ve kabul edilmiş ancak çalıştığı kurum muvafakat vermemiş kişide dava etmiş. Türkiye’de ki dava koşullarına göre uzun süren davayı kişi kazanıyor ancak bu seferde gitmek istediği kurum artık açığımız kalmadı diye istemiyor (araştırıldığında bununla ilgili birçok emsal karar görülecektir). Şu durumda hangi akıl ilk atanacaklarla aynı şartları taşıdığımızı iddia edebilir. Hangi ilk atanan muvafakat ile uğraşmış (onlar muafakatı ailesinden mi isteyecek).

Şimdi bizim de böyle mağdur olmamızı mı istiyor Milli Eğitim Bakanlığı? Neden kurumlar arası geçişte KPSS şartı koyan tek bakanlık MEB. Eğer MEB’in yaptığı doğru ise diğer bakanlıklar neden hala böyle yapmıyor veya bunu düşünmekten aciz mi? Eğer MEB’ in bu KPSS şartı kararı yanlış ise, MEB hala neden vazgeçmiyor?”

Umuyoruz ki bu okuyucumuz ve daha nicelerinin yaşadığı bu sıkıntıya yönelik olarak düzenlemeler yapılacaktır.

\"SGK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim