Öğretmen Diyarı

Memur öğretmenler  işlerine dönmeyi bekliyor
Memur öğretmenler son çıkan Kanun Hükmünde Kararnamelerde yine unutuldu. Milli Eğitim Bakanlığında 10 binden fazla öğretmen halen açıkta. 28 bin 163 öğretmen ilk KHK ile ihraç edilirken ikinci KHK ile de 2 bin 219 öğretmen daha ihraç edildi.

Okullarda bırakın öğretmen eksikliğini halen kitapları gelmeyenler bile olduğu belirtiliyor ve Ekim sonuna kadar kitapların bir kısmının geleceği söylendi!Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmen açığını ne alımlarla karşılayabiliyor ne de yeterince atama yaparak adayların yüzünü güldürüyor. Öte yandan masrafsız bir çözüm olan memur öğretmenlerin kurumlar arası nakli gerçekleştirilmiyor.

Kamuda zaten memur statüsünde çalışan öğretmenlik mezunu kadrolu personeller hem MEB için masraf olmadan açığın bir kısmının kapanmasını sağlayacak hem de asıl işi öğretmen olanların mesleklerine olan özlemi bitecek.10 binlerce bu durumda olan memur öğretmenler MEB’in artık seslerini duymasını bekliyor. Kamuya alımlarla dershane öğretmenlerinin dahi KPSS şartı olmadan alınabildiği bir dönemde kendilerinin unutulmasının haksızlık olduğunu düşünüyor.Öte yandan MEB terörle mücadele kanunu kapsamında zaten devlet memuru olan şehit ve gazi yakınları için de kurumla arası nakil işlemini kısa süre içerisinde başlatmıştı.

Bu kapsamda memur öğretmenler de aynı şekilde neden MEB’de asıl işleri öğretmenlik olmasına rağmen istihdam edilmiyor.2019 yılı itibarı ile tüm okullarda tam gün öğretime geçilecek ve okullarda büyük öğretmen açığı oluşacak. Öğretmen açığı oluşmamasını tek koşulu şu an 30-35-40 olan mevcutlarının 50-55-60’a çıkarılması ki böyle bir sınıf mevcuduna tekrar dönülmesi kimsenin kabulleneceği bir durum olmasa gerek. MEB kısa vadede değil uzun vadede de acil öğretmen açığına çözüm bulması açısından asıl işi öğretmen olan memurların göreve alınması için gerekli idari çalışmaları başlatmasını bekliyoruz.Bilindiği üzere Terörle mücadele kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında memur kadrosunda görev yapan öğretmenler için MEB kurumlar arası geçiş başvurularını açtı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığında ki öğretmen ihtiyacının giderilmesi için tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan Eğitim fakültesi mezunu veya formasyonu olan tüm memur öğretmenler için MEB'e geçiş yolu açılmalıdır.Kaynak: Yeni çıkan KHK’lar ile yine memur öğretmenler unutuldu ama KPSS’siz alımlar sürüyor 


 
Anahtar Kelimeler:
MemuröğretmenKHK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim