Öğretmen Diyarı

MEMUR ÖĞRETMEN EYLÜL AYINDA DEVLET OKULLARINDA GÖREVE BAŞLAYACAK MI?

Haksızlığın çifte standartın daniskası olan 31/08/2012 de yayınlanan yönetmeliğin üstünden tam 3 yıl geçti. Kpss sınavına girmeden Kpss puanları olmadan milli sporcuların öğretmen olarak milli eğitim bakanlığına atayan yönetmelik, Kpss sınavına girmeden Kpss puanları olmadan öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisinin öğretmen olarak milli eğitim bakanlığına atayan yönetmelik, Milli eğitim bakanlığının sadece memur öğretmenlere öğretmenlik için sınav şartını getiren yönetmelikten bahsediyoruz. İnanılması güç ama gerçek haksızlık ve zulüm 3 yaşına girdi. Bunu bize reva görenler kutlu olsun mutlu olsun!


Memur öğretmenler son zamanlarda bu durumur soruyor ve öğrenmek istiyor. Bu makul ve yapılması gereken bir atama olduğu birçok eğitim uzmanı  tarafından dillendirilmektedir.


Bütçede oluşan açık, dolarda durdurulmayan artış ve ortada dolaşan kriz senaryolarına karşın Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın bütçede gelir-gider dengelerinde daha rasyonel,daha tutumlu olması gerekliliğini doğurmuş olup devletin mali disipline daha fazla ağırlık vermesine sebep olmuştur.


Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI'nın açıkladığı 37.000 öğretmen alımı ile Şubat 2016'da atama olmayacak yorumu; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın Kırıkkale'de açıkladığı 47.000 alımın gerçekleştirilmesi için geriye kalan 10.000  öğretmen farkını öğretmen olan "kamu çalışanlarının memur kadrolarının MEB'in devlet okullarına öğretmen olarak mı kaydırılacak?" beklentilerine neden olmuştur.


Resmi açıklamalardaki 10.000 öğretmen farkını, 90.000 ücretli öğretmenin devlete verdiği yük yerine, bütçeden sıfır giderle  mali disiplinden taviz vermeyecek şekilde hali hazırda devletin zaten maaş ödediği öğretmenlik yapma hakları bulunan kamu çalışanları yani memuröğretmenlerden karşılanması mı planlanmaktadır?


Bu durumda; devlet bütçesine nefes aldırmak, mali disipline zarar vermeyecek şekilde zaten Genel Bütçe kapsamında Maliye Bakanlığı tarafından maaşları yatırılan memuröğretmenler olarak tabir edilen "öğretmen kamu çalışanları"  önümüzdeki ay yani Eylül2015'te kadro değişimleri gerçekleştirilip ataması mı yapılacak? eskiden olduğu gibi kamu kurumlarındaki öğretmenlik yeterliliğine  ve mesleki ihtisasa sahip memurların kurumlararası atama ile geçişlerinin sağlanmasını planladıkları haberleri duyulmaktadır.


Milli Eğitim ile Maliye Bakanlığının kamu yararı ilkesini göz önünde bulundurarak devletin verimli öğretmen ihtiyacının ve söz konusu 10.000 kadro farkının "öğretmen olan kamu çalışanlarından" karşılanacağı yorumları sık sık yapılmakta olup MEB ve Maliye Bakanlığının konu hakkında açıklama yapması beklenmektedir. Ayrıca Anayasa Mahkemesi'nin sürecini durduğu dershane öğretmenlerinin KPSSsiz MEB devlet öğretmenliğine

geçirilmesinden kalan 3121 boş kadronun da KPSS ile atanmış memuröğretmenlerin kurumlar arası kadro kaydırmasında kullanılması yerinde olacaktır
Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu kez akıllıca uygulayacağı belirtilen öğretmen kamu çalışanlarının mağduriyetini bitirecek konu ile ilgili iddialar karşısında sessiz kalmayacağı umulmaktadır. Ortada dolaşan iddiaların, yorumların, beklentilerin MEB tarafından yapılacak ayrıntılı açıklama ile aydınlatılması Eylül2015'e sayılı günler kala asıl mesleklerine kavuşacak olan "yönetmelik mağduru öğretmenliklerini yapamayan memurlar" tarafından da heyecanla beklenmektedir.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol