Öğretmen Diyarı

MEM’den Öğretmenleri motive etme Projesi

Öğretmenlere yönelik ilk defa kapsamlı motivasyon çalışması, Bir ilçede yapılan ilk örnek çalışma, Tüm ilçe MEM Müdürlüğü öğretmenlerinin mutluluğu için koşturuyor.

Ankara- Haymana İlçesinde Hedef tam eğitim. İlçedeki Tüm Öğretmenleri, Başarılı ve tam eğitim Hedefine konsantre olmaları için,  Öğretmenleri eğitime  tam  Motivasyon  sağlamak amacıyla bakın İlçe  MEM Müdürlüğü hangi proje çalışmalarını yürütüyor. Bu konuda çalışmalarını Kamu.tv.tr Eğitim Editörü,  Serkan Ataç’a açıklamalarda bulunan İlçe MEM Müdür Vekili, Enver YURTDAŞ,  Öğretmenlerin Eğitimde Hem akademik anlamda,Hemde Eğitimde okul Başarılarını artırmak amacıyla Sorunlarında yardımcı olabilmek maksadıyla aramızdaki İletişim sorunlarını tamamen sıfırlamak ve birlikte okullarımızı yönetmek, Karşılıklı Empati kurmayı geliştirmek daha açık bir ifade ile karşılıklı anlayış içerisinde Eğitimdeki hedeflerimize birlikte varmak istedik bunun içinde İlçemizde Bir Proje yürütüyoruz Projemizin adı “Haymana’da Öğretmen Olmak”

YURTDAŞ  Kısaca projenin içeriğinden bilgi verdi.  İşte projenin içeriği

1- “Haymana’da Öğretmen Olmak”  isimli Öğretmen ve öğrenci resim ve fotoğraf yarışması düzenlendi

Bu projede resim ve fotoğraf yarışmasında amaç, Haymana İlçesinde ve köylerinde Çalışan eğitimcilerin sorunları ve problemleri incelenmiş ve öğretmenlerin yaşadığı ortam empati yapılarak, öğretmenlerin sorunları ve eğitimdeki sorunları anlamaya çalışılmış, ayrıca öğretmenlerin ilk geldikleri anlarla bir süre sonraki düşüncelerindeki değişimi ve olumlu ve güzel şeylerin diğer öğretmenlerle paylaşılması amaç edinilmiş.

İlçe MEM  veleybol takımı
2- Veleybol Turnuvası
İkinci adımda İlçenin tamamında çalışan öğretmenlerin bir birleri ile kaynaşması için öğretmenler arası Voleybol Turnuvası düzenlendi. voleybol turnuvasına 20 takım katıldı ve amaç öğretmenlerin bir birleriyle tanışması ve kaynaşması idi, amaç hasıl oldu diyen İlçe  Müdürü bu etkinlikle öğretmenler arasındaki iletişimin güçlendiğini bunun fark edilir düzeyde olumlu sonuçlarını da gözlemlediklerini ifade etti. Bu etkinliğin sonunda tören yapılarak birinci ve ikinci olan takımların  hediyelerle ödüllendirilmesinin de ayrıca bir heyecan ve iletişimi güçlendireceği ifade ediyor.
3- PİKNİK     etkinliği
448 Öğretmenin ve tüm personelin Katılımcı olacağı, Piknik etkinliğinin düzenleneceği, geçtiğimiz yıl yapıldığını fakat bu yıl ise daha geniş ve düzenli bir organizasyonla hazırlıkların yapıldığı bir etkinlik olacak ve bu etkinlikle hedeflediğimiz tüm amaçlarımızın gerçekleşeceğini ve karşılıklı anlayış ve saygının tamamen pekişeceğini ve haymana ilçemize adaptasyonun tamamen sağlanacağını düşünüyoruz diyen İlçe Müdürü Enver YURTDAŞ, Dördüncü adımın son adım ve etkinlik olarak hazırlanacağını ve yapılan tüm etkinlik çalışmalarının ve projemizin de son adımı olan ve Eylül ayında ilçede gerçekleştirilecek olan öğretmen Kültür gecesi olacak
4- Öğretmen Kültür Şöleni
Bu etkinliğimizin kısaca içeriği Öğretmenlerimizden oluşan Folklor gösterisi Şiir Dinletisi, Şikeçler, sanat müziği ve halk müziği dinletisi ve koroları ile birlikte öğrencilerimizinde katkı sunacakları gösteriler olacak ayrıca öğretmenlerimizin hazırladıkları haymana’da öğretmen olmak isimli slayt ve kısa bir film olacak elbetteki bu gecemize tüm haymana halkımızı da davet ederek öğretmenlerimizin mutluluklarını paylaşacaklardır. Halk olarak Eğitimcilere büyük bir saygı ve sevgi besleyen bir ilçeyiz
Öğretmenler akın halinde 
İL içi ve il dışı tayinde yüzlerce öğretmen haymanada görev yapmak için tayin isteğinde bulunmuş fakat normlar dolu olması nedeniyle öğretmenler şok yaşıyorlarmış ilçede açık normu olan tek branş İmam Hatip Lisesi Meslek dersleri
Bazı okul müdürleri ile görüştüğümüz ilçede, Bir zamanlar Haymana ilçesi eğitimcilerin sürgün yeri olarak bilinir ve dışarıdan böyle lanse edilirdi. Fakat özellikle bu yıl telefonlara cevap vermekten iş yapamaz hale geldik günde yüzlerce öğretmen haymanada zorunlu hizmet süresini tamamlamak isteyen ve görev yapmak için öğretmenlerin sürekli aradığı ve ne kadar öğretmen normunun var diye sorduğu bir ilçe olduk ayrıca özür tayini isteyen ve şehrin stresin den ve trafiğinden kaçan öğretmenlerin ve memurların ilk tercih yeri haline geldiğini belirtirken diğer okul müdürleri de bu yıl öğretmenlerin adeta akınına uğrayan ilçe olduk.  İl içi tayinde ilçe okullarımızı  isteyen yüzlerce öğretmen olduğuna şahit oldum son 3 yıldır bu ilçe deyim bu yıl ki kadar öğretmenlerin yoğun bir talebine daha önce şahit olmamıştım. ifadelerini kullanırken Eğer Haymana İlçesinin ulaşım sorunu çözülürse memurların görev yapmak istediği gözde ilçelerden olacağını belirtiler.
Haymana ilçesinde Her şey Doğal
Öğretmenlerimiz Haymana kaplıcaları, süt mamullerini, et mamullerinin tamamen doğal olduğunu temiz havasıyla kıskanılacak ilçe  konumunda olduğunu,fakat Haymana’nın güzelliklerinin tanıtım eksikliği nedeniyle dışa açılamadığını, onlarca öğretmenin haymana ilçesine yerleştiğini de anlatmayı ve örnekler vermeyi ihmal etmiyorlar.
Öğretmenler İlçe MEM’den Memnun
Bir çok öğretmene ilçe MEM ile iletişiminiz nasıl sorusuna öğretmenler olumlu cevap verirken ilçe müdürümüzü telefonundan 24 saat araya biliyoruz aradığımızda mutlaka ulaşıyoruz günün her saatinde kendisi ile görüşmemiz mümkün Ankara’nın diğer MEM Müdürleri gibi randevu alın şu saatlerde görüşürüz gibi bir zorluk çıkarması mümkün değil çünkü o bizim içimizden biri gibidir ve son derece mütevazi bir kişiliğe sahiptir. hangi öğretmenle konuşursanız konuşun ilçe müdürümüz ayrım yapmaksızın herkesle ilişkileri aynıdır. okullarımızı sık sık ziyaret eder ve öğretmenlerle mutlaka sohbet eder.
Tüm Haymanadaki eğitimcileri öz verili çalışmalarından dolayı kutluyoruz
serkanataç@kamu.tv.tr
 
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim