Öğretmen Diyarı

MEB\'den öğretmenlere çağrı: \'Hocam sen gel, atarız cebe 3-5\'

Ders saati ücretinin 8-9 lira olması ve derslerin akşam saatleri ile hafta sonu olması nedeniyle okullarda açılan ‘yetiştirme kursları‘na öğretmenler rağbet göstermedi. Ankara İl Milli Eğitim, okullara gönderdiği yazıda, Bakanlık’tan alınan duyuma göre ders saati ücretinin 18 lira olacağını belirtip kurslara ilgi toplamaya çalıştı

 

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullara gönderdiği yazıda ‘yetiştirme kurslarında’ ders verecek öğretmenlerin saat başı ücretinin 18 lira olacağının duyurulmasını istedi. Ancak resmi belgede yer alan bilgilerin Bakanlık’tan sözlü olarak duyulduğu ifade edildi.

 

DERSHANE YERİNE OKULDA KURS

Dershanelerin kapatılması kararının ardından okullarda derslerden sonra akşam saatlerinde ve hafta sonu ‘yetiştirme kursları’ çerçevesinde öğrencilere destek amaçlı ek ders verilmesi kararı alındı. Ancak öğretmenler ucuza çalıştırılmaya karşı çıktı.

 

Müdürlük ise okullara gönderdiği yazıda Bakanlıktan 8-9 lira olan ders saati ücretinin 18 lira olacağını duyduklarını söyledi. Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğü’nden gönderilen yazıda şu ifadeler aldı: “MEB örgün ve yaygın eğitimi destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alacak öğretmenlere verilecek ücretin 18 TL civarında olacağı ayrıca idarecilere 6 saate kadar ücret verileceği Bakanlığımızdan alınan şifai bilgidir. Öğretmenlere duyurulması hususunda gereğini bilgilerinize rica ederim.”

 

‘SORUMLULARA İŞLEM YAPILMALI’

Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Özgür Bozdoğan, akşam saatleri ve hafta sonu yapılacak ek derslerin angarya olmasından kaynaklı öğretmenlerin ilgi göstermediğini ifade etti.

 

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücret artışını şifai olarak bildirdiği ifade edilmektedir ki bu alışageldiğimiz kurumsallaşmış çağdaş bir devlet anlayışında kabul edilebilir bir tutum değildir” diyen Bozdoğan şöyle konuştu:

 

“Ek derslerin katsayıya bağlı olduğu ve katsayı artışlarına paralel olarak arttığı unutulmamalıdır. Doğru olmayan bilgiler servis edilerek, öğretmenler kurs vermeye yönlendirilmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle bu yazının sorumluları hakkında kamuoyunu yanılttığı için işlem yapılmalıdır. İktidarın bugün yapması gereken eğitim emekçilerinin özlük, mali ve sosyal sorunlarını giderecek önlemleri emekçilerin sendikaları ile müzakere etmek olmalıdır.”

Birgün

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim