Öğretmen Diyarı

MEB\'den Öğretmen Strateji Belgesi

Hakkı KURBAN

Önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı tarafından kamuoyuna açıklanması planlanan belgeye göre hedef, "öğretmen yetiştirme programlarına en başarılı bireyleri seçmek." :

BAŞARILILARA TEŞVİK

- Öğretmenlik programlarını başarılı öğrencilerin tercih etmesi hedefleniyor. Bunun için başarılı olanlara burs ve yurtlarda barınma garantisi verilecek.

- Orta vadede öğretmen yetiştirme programlarına öğrenci kabulünü, merkezi yerleştirme sınavına ek olarak, bu amaçla kurulacak kurumlar arası bir komisyon tarafından hazırlanacak ölçüt ve araçlarla geliştirme hedefleniyor. Bunun için MEB, YÖK ve ÖSYM çalışma yapacak.

- Öğretmen okulları 12 yıllık zorunlu eğitim sistemi doğrultusunda yeniden yapılandırılırken, öğretmen yeterlilikleri de yeniden belirlenecek. "Pedagojik formasyon" yeni bir sistemle elden geçirilecek.

PROGRAMLAR DÜZENLENECEK

- İstihdam olanağı daralan veya kaldırılan branşlardaki mevcut öğretmenler, acil ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirilecek. Bunun için üniversitelerde programlar düzenlenecek.

- KPSS/10 (eğitim) sınavı, öğretmen yeterliliklerine göre ayrıntılandırarak yeniden tasarlanacak.

OKUL ÖNCESİ DE VAR

- Okul öncesi öğretmenlerinin, eğitim fakültelerinin lisans mezunları arasından atanması öngörülüyor.

- Özel öğretim kurumlarında öğretmen olarak çalışanların, bu hizmetlerinin resmi okullara atandıklarında kıdemlerinden sayılması için düzenleme yapılacak.

Her yıl 50 bin kişi mezun oluyor

Verilere göre, her yıl 50 bin civarında öğretmen adayı üniversitelerden mezun oluyor. Atama sayısı ise son yıllarda 30-40 bin aralığına yükseltilmesine karşın, istihdam edilemeyen öğretmen adayı sayısı da yıldan yıla artıyor. Halen 300 bine yakın öğretmen, atanmayı bekliyor. Öğretmen Strateji Belgesi'ndeki planlamayla bu sıkıntının süreç içinde aşılması hedefleniyor. MEB, önümüzdeki günlerde bu yıl için 40 bin öğretmen atamasını yapmış olacak.

\"Akşam\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim