Öğretmen Diyarı

MEB\'de Sosyal Bilgiler Öğretmenleri Üvey Evlat Muamelesi Görüyor

Sosyal bilgiler dersinin amacı çocuklarımızın, geleceğimizin büyüklerinin Atatürk ilkelerine bağlı, anayasaya ve insan haklarına saygılı, demokrasiyi koruyan, kişisel ve toplumsal haklarını bilen, geleceğini iyi bir şekilde planlayabilecek yetkinlikte olan, gerekli genel kültür bilgileriyle donanmış gençler yetiştirmektir. Ülkemizde her yıl binlerce sosyal bilgiler öğretmenliği bölümü mezunu işsiz bir şekilde dolaşmakta, bakanlığın lütuf gibi önlerine serdiği birkaç bin kişilik atamalarda ise çoğunluk açıkta kalmaktadır. 

 

Bu yıl yapılan KPSS ÖABT sınavına katılan sosyal bilgiler öğretmenliği bölümü mezunu sayısı 22 267 kişidir. Geçtiğimiz yıl bu sayı 19179 kişi idi. Yani görüldüğü üzere yıllar geçtikçe bölüm mezunu sayısı artmakta ve buna bağlı olarak da sınava giren kişi sayısı her yıl ortalama 3 bin kişi artmaktadır. Ne var ki sosyal bilgiler öğretmenliği atamalarında ortalama sayı hiçbir zaman değişmemekte, bu da yıllar geçtikçe sosyal bilgiler mezunu işsiz öğretmen sayısını arttırmaktadır. Sokakta nice sosyal bilgiler öğretmeni görürsünüz ki garsonluk yapıyor, nicesi kendi mesleğini yapamaz durumda. Kimisi pazarcı, kimisi şöför. Daha nice sosyal bilgiler öğretmeni sokakta işsiz geziyor. Sınavlara girip devlet kapısında iş bekleyen öğretmenlerin sadece küçük bir kısmı atanırken pek çoğu açıkta kalıyor. Her yıl ortalama 3-4 bin kişi sosyal bilgiler öğretmeni olarak atanırken mezun sayısı her yıl yaklaşık 4500 civarında. Son yıllarda yeni eğitim fakültelerinin açılışı da bu sayıyı gittikçe arttırmış durumda. İnsan sormadan edemiyor: Madem atama sayısını hiç arttırmayacaksınız neden eğitim fakültesi kuruyor neden yeni mezun işsizler yaratmaya çalışıyorsunuz?

 

Sosyal bilgiler öğretmenleri arasında yaptığımız araştırmada bazı öğretmenlerin atama için gerekli 35 yaş şartını kaybettiği için atanamadığını öğrendik. Bu öğretmenler 22 yaşında mezun olmuş, 23 yaşından beri sınavlara giren öğretmenler. Yani son 12 yılını sınavlara girip belki bir umut öğretmen olurum diye geçiren o kadar çok sosyal bilgiler öğretmeni var ki... Sayılarını on binlerle ifade etmek bile mümkün değil. Çoğunluğu hem çalışıp hem sınavlara hazırlanıyor. Bazılarıysa yıllar sonra ümidini kesmiş, kaderine razı gelmiş kendi işini bile yapmıyor. MEB her yıl birçok kadroda atama sayısında artış yapıyor. Özellikle ingilizce, matematik, sınıf öğretmenliği ve Türk Dili Edebiyatı derslerinde sayı yıllar geçtikçe artıyor. Ancak aynı artış kesinlikle sosyal bilgiler kadrosunda yaşanmadı. Sosyal bilgiler öğretmenliği mezunları adeta kaderlerine terk edildi ve üvey evlat muamelesi gördü. Oysa ki sosyal bilgiler öğretmenliği bölümü ülkemizde en çok mezun veren üçüncü branştır. 

 

Son süreçte sosyal bilgiler öğretmenliği atamalarında yine büyük bir değişiklik göremeyeceğiz. Şimdiye kadar görülen değişiklikler de oldukça düşük seviyede kaldı. Büyük olasılıkla sosyal bilgiler öğretmenliği mezunlarının çoğu yine işsiz gezecek. Birçoğu umudunu kaybedip seneye sınavlara hazırlanmayı bırakacak. Sosyal bilgiler öğretmenleri tabiri yerindeyse bakanlık tarafından "üvey evlat" muamelesi görüyor. Atanamayan sosyal bilgiler öğretmenleri ülkemizde bir türlü bulunamayan hint kumaşı olan adaleti arıyor. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim