Öğretmen Diyarı

MEB\'de Güncel Öğretmen Sayısı Kaç Bin?

 Milli Eğitim Bakanlığı'nda 2002 yılında yaklaşık olarak 400 bin öğretmen varken 2014 yılı itibariyle bu sayı 2 katından da fazla artmıştır. Bakanlığın bünyesinde geçtiğimiz Eylül ayında yapılan 40 binöğretmen ataması ile birlikte toplam kadrolu 859 bin öğretmen görev yapmaktadır. Bunların yanı sıra yaklaşık olarak 70 bin ücretli öğretmen ile MEB'in toplam öğretmen kadrosu yaklaşık olarak 930 bin civarındadır.

 

 930 bin civarında öğretmeni olan MEB'in yaklaşık olarak 105 bin öğretmene daha ihtiyacı olduğu bilinse de 105 bin öğretmen alınsa dahi MEB'in açığı kapanmayacaktır. Çünkü okul eksiği ve kalabalık sınıflar düşünüldüğünde ve çeşitli eğitimciler ile sendikaların iddialarına göre MEB'in 200 ile 250 bin arasında öğretmene ihtiyacı vardır.

 

 Son yıllarda eğitime büyük ödenekler ayrılmasına rağmen MEB, aktarılan parayı doğru kullanamamış ve okul ile öğretmen ihtiyacı kapatılmamıştır. Öğretmen olmayan yere tablet, akıllı tahta, okul sütü gibi çok da önem arz etmeyen araç-gereç ve gıdalar ile milli servetimiz boşa harcanmakta, yüz binlerce öğretmen işsiz gezmektedir.

 

 

 

 

 

Kaynak:mebpersonel

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim