Öğretmen Diyarı

MEBBİS öğretmen girişi nasıl yapılır? MEBBİS öğrenci girişi nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sunulan bir hizmet olan Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) sayesinde pek çok işlem gerçekleştirilmektedir. Peki, MEBBİS öğretmen girişi nasıl yapılır? MEBBİS öğrenci girişi nasıl yapılır? Tüm detaylar haberimizde...

Geçtiğimiz gün sona eren öğretmen atama başvuruları için de MEBBİS ekranı kullanılmıştır. MEB tarafından yapılan açıklamaya göre öğretmen atama başvuruları 11 Şubat 2016 Perşembe günü yine MEBBİS üzerinden duyurulacak ve öğretmenlerin erişimine açılacaktır.

MEBBİS ÖĞRETMEN GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

MEBBİS sistemine giriş yapmak isteyen öğretmenlerin https://mebbis.meb.gov.tr/ web sitesine gitmeleri gerekmektedir. Daha sonra en üstte bulunan ‘Kullanıcı Adı’, ‘Şifre’ ve ‘Güvenlik Kodu’ kısımlarını doğru bir biçimde dolduran öğretmenler sisteme giriş yapabilir ve istedikleri işlemi gerçekleştirebilirler.

Öte yandan MEBBİS sistemine e-Devlet üzerinden de giriş sağlanabilmektedir. Bunun için sistem girişi için gerekli bilgilerin bulunduğu kısımdan e-Devlet girişi seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir. Daha sonra sistem sizi e-Devlet kapısı girişine yönlendirecektir ve T.C. kimlik numarası ile şifrenizi girdikten sonra MEBBİS sistemine otomatik olarak bağlanacaktır.

Öğretmenler sınav işlemlerini MEBBİS üzerinden kontrol edebildikleri gibi atama başvuruları ve atama sonuçlarını öğrenme gibi işlemleri de bu sistem üzerinden gerçekleştirebilirler.

MEBBİS ÖĞRENCİ GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

Öğrenci ve velilerin MEBBİS sistemine giriş yapması için https://mebbis.meb.gov.tr/pys/pys00003.aspx web sitesini kullanması gerekmektedir. Öğrenci ve öğretmen girişi farklı bağlantılardan yapılmaktadır. Öğrenci girişi için MEBBİS tarafından ‘Giriş Kodu’, ‘T.C. Kimlik No’ ve ‘Öğrenci No’ bilgileri istenmektedir. Bu bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulmasının ardından MEBBİS sistemine giriş yapılabilir.

Öğrenciler MEBBİS sistemi üzerinden kişisel sayfalarına giriş yapabildikleri gibi, başvuru ve sınav işlemlerini de kontrol edebilirler.

MEBBİS E-OKUL MODÜLÜNE GİRİŞ

MEBBİS sistemi üzerinden öğrenci ve veliler e-Okul modülüne giriş yapabilirler. e-Okul modülü girişi için ‘https://e-okul.meb.gov.tr/logineokul.aspx’ web sitesine gidilmesi ve ‘Öğrenci T.C. Kimlik No’, ‘Öğrenci Okul No’ ile ‘Güvenlik Rakamları’nın girilmesi gerekmektedir.

e-Okul modülü sayesinden veliler ve öğrenciler bir çok bilgiye anında erişebilirler. e-Okul modülü ile sunulan hizmetlerden bazıları ise şu şekildedir:

-Devamsızlık durumları

-Yazılı notları

-Karne notları

-Sınav tarihleri

-Aldığı belgeler

-Yıl sonu notları

-Haftalık ders programı

-Nakil durumu

-Sınıf bilgileri

MEBBİS SİSTEMİ MODÜLLERİ

MEBBİS sistemi içinde bulunan ve öğrenci ve öğretmenlere hizmet veren modüller aşağıdaki gibidir;

-Devlet Kurumları Modülü

-e-Yatırım İşlemleri

-Meis Modülü

-Meis Sorgu Modülü

-e-Alacak Modülü

-e-Burs Modülü

-Evrak Modülü

-Tefbis

-Kitap Seçim Modülü

-Döner Sermaye Modülü

-EgiTek Sınav Modülü

-Sosyal Tesis Modülü

-e-Mezun

-İlköğretim Kurum Standartları Modülü

-Özel MTSK Modülü

-Özel Öğretim Kurumları Modülü

-Özürlü Birey Modülü

-RAM Modulu

-TKB Modülü

-Performans Yönetim Sistemi

-MEB İnternete Erişim Modülü

-Öğretmen Evi Faaliyet Modülü

-Faaliyet Modülü

-Yönetici Modülü

-Okul Gelişim Programı Modülü

-Mal,Hizmet ve Yapım Harcamaları

-e-Okul

-e-Akademi

-Halk Eğitim

-Açık Öğretim Kurumları

-e-Yurt

-e-Taşınır

 

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol