Öğretmen Diyarı

MEBBİS Öğrenim Bilgileri Güncelleme Son Tarihi

Milli Eğitim Bakanlığında geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan sahte diplomalı öğretmenlerin tespit edilmesinin ardından Bakanlık yetkilileri gerekli işlemlere başlamıştı. Yapılan çalışmalar neticesinde tespit edilen 71 sahte diplomalı öğretmenin görevine son verilmişti.

Bakanlık, yaptığı bir açıklamada Rehberlik ve Denetim Başkanlığı tarafından yürütülen bir çalışma sonucunda, MEBBİS sistemi üzerinde yer alan ‘’Kişisel Bilgiler ve Öğrenim Bilgileri’’ alanındaki bilgilerde eksiklerin veya hataların var olduğu tespit edilmiş. Tespit edilen hatalar; diploma, geçici mezuniyet, tezli-tezsiz yüksek lisans ve formasyon belgelerinde yer alan bilgilerin doğru girilmemesi. Mevcut hataların il ve ilçede görevli olan özlük işlerine bakan birimlerce düzeltilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Bakanlık bünyesinde çalışan tüm personelinde öğrenim bilgilerinin kontrol edilmesinin istendiği yazıda 12.01.2016 ile 12.02.2016 tarihleri arasında bu işlemlerin yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Eksik ya da yanlış girilmiş olan bilgilerle ilgili sorumluluğun il-ilçe özlük birimleri, okul idareleri ve çalışan personelin kendisine ait olduğu da ayrıca belirtilmiştir.

Bilgi kontrolü ve düzeltme işlemleri esnasında çıkacak teknik sorunlar konusunda il ve ilçe MEBBİS yetkilileri sürecin tıkanmaması için destek vereceklerdir.

Rehberlik ve Denetim Başkanlığından gönderilen yazının son kısmında da verilen tarihlerde gerekli düzeltme ve kontrollerin yapılmasının ve Rehberlik ve Denetim merkezine tamamlanan işlemlerin yazılı olarak bildirilmesinin gerekliliği vurgulanmıştır. Gerekli kontrolleri yapmayan yetkililerin hakkında ise başkanlık tarafından işlem başlatılacağının altı çizilmiştir.

Bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra MEBBİS sistemi üzerinden ''bilgilerin doğruluğunu onaylıyorum'' seçeneğini işaretlemeyi unutmayınız!

Kaynak: Haber Kaynağı

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim