Öğretmen Diyarı

MEB ŞUBAT ATAMASI MÜJDESİ AĞUSTOS İÇİN DE VERİLMELİDİR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ak Parti’nin seçim beyannamesinde de bulunan Öğretmen Akademisi ve atamalar ile ilgili konularda açıklamalarda bulundu. 2016 yılında toplamda ne kadar öğretmen alımı yapılacağını da bir nevi ilan etmiş oldu. 1 Kasım seçim vaadi kapsamında değerlendirilmek zorunda olan bu detaylar için seçim sonrası kurulacak hükümet veya koalisyon hükümeti ile 2016 yılı bütçesi ile ihdas edilecek kadrolar ile sayılar netleşecek.

Daha önce de Milli Eğitim Müsteşar’larının da açıkladığı gibi Şubat atamalarının artık 3 yıldır yapıldığını ve önümüzdeki yıl da aynı şekilde yapılacağı belirtilmişti. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’da Şubat’ta atama olacağını söyleyen en yetkili kişiler arasında yer aldı. Son olarak Başbakan Davutoğlu da açıkladığı Şubat ataması ile hükümet olmaları halinde bunun nasıl olacağına netlik getirdi.

Şöyle ki Şubat’ta 2015 yılında ihdas edilen ve kullanılmayan 10 bin öğretmene ek olarak 2016 yılında toplam ihdas edilmesi düşünülen sayının yarısını da Şubat’da alacağız dedi ve bu sayının 30 bin’e yaklaşacağını söyledi.

Bu durumda 2016 yılında toplam 40 bin öğretmen ataması yapılması planlanıyor ve bu sayının yarısı da 2016 Şubat’a eklenerek toplam 30 bin atama yapılacağı belirtiliyor. Kalan 20 bin atama ise Ağustos’ta kullanılacak. Böylesi bir tablo ile 2015 KPSS’ye girip de atanamayanlar Şubat 2016’da atama şansını yakalayacaklar. Hatta her yıl olduğu gibi Haziran atamasının da ismi geçmekte fakat seçimler sonrası bu atama pek gerçekçi olmamaktadır. Olursa eğer Ağustos ayına atama kalmayacak. Yani 2016 KPSS’ye girecek olan tüm adaylar atanabilmek için Hükümet’in yeni kadro ihdas etmesini bekleyecekler.

Şubat Müjdesi Ağustos İçin de Verilsin!

Şubat için verilen bu Müjde Ağustos İçin de verilmezse zaten mağdur olan adaylar bir şok daha yaşayacaklar. 100 binlerce öğretmen adayını sevindiren atama detayına bakılacak olursa Şubat’ta 30 bine yakın atama olacak ve bunun 2-3 binlik kısmı açıktan ve kurumlar arası açıktan atamaya ait olacak. İlk atamada Şubat 2016’da KPSS 2015 Puanı ile muhtemelen 27-28 Bin öğretmen atanmış olacak.

Ağustos ayına şu an itibarı ile açıklanan sayılara göre 20 bin atama izni kalacak. Bunun 2-3 bini açıktan ve kurumlar arası açıktan atama olacağı için ve her atamada bu şekilde yapıldığından Ağustos 2016’da 2016 KPSS puanı ile ilk atamada 17-18 Bin atama gerçekleştirilecek.

26. Dönem Hükümet’de yer alacak tüm parti ve parti temsilcilerinin kısa vadede değil uzun vadede çalışmalar yaparak eksiklikleri seçimler yaklaşırken planlamasını temenni ediyoruz. Hükümet adaylarının tümü de hem öğretmen atamaları hem de merkezi atamalarda mağdur edilen adayların sesini artık duymasını temenni ediyoruz. Şubat atamasının şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz ve kalan atamaların da vakit geçmeden  açıklığa kavuşturulmasını bekliyoruz.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol