Öğretmen Diyarı

MEB, seminer sonrası için idari izin yazısı çıkarmalıdır


Bu durum Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 21.08.2015 tarihli ve 8288233 sayılı Bakanlık olurunda ayrıntısı ile yer almıştır.
İşte Bakanlık oluru;

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 21.08.2015 tarihli ve 8288233 sayılı Bakanlık oluruna göre;

İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerimizin ilgili mevzuat çerçevesinde Eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıcına kadar geçen süre içerisinde okul müdürlüklerince hazırlanan program dahilinde yapacakları mesleki çalışmaları istemeleri halinde başka il/ilçelerdeki eğitim kurumlarında yapabilecekler.

Fakat yönetici ve öğretmenler mevzuatına göre, derslerin kesimi tarihinden temmuz ayının ilk iş gününe, eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıç tarihine kadar geçen sürelerde mesleki çalışma yapmakta fakat bu çalışmaların sadece iki haftasına ek ders ücreti ödenebilmektedir.

Dolayısıyla 31 Ağustos 2015 günü başlayacak ve 2 hafta sürerek 11 Eylül 2015 tarihinde bitecek mesleki çalışmalara ek ders ücreti ödenebilecektir.

11 Eylül 2015 tarihinden 28 Eylül 2015 Pazartesi gününe kadar ise mevzuatı gereği öğretmenler okula gelmeye devam edeceklerdir.

Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programlarının da okulların açıldığı ilk hafta içerisinde dersler ile birlikte eşzamanlı olarak gerçekleştirileceğinden 14 Eylül 2015 tarihinden 26 Eylül 2015 tarihine kadar öğretmenler idari izinli sayılmalıdırlar.

Aynı durum 2015 Haziran ayındaki mesleki çalışmalarında da (seminer)gündeme gelmiştir. Şöyle ki, Okul/kurumlarda 15- 1 Temmuz 2015 tarihleri arasında iki hafta süreyle mesleki çalışma yapan yönetici ve öğretmenlerin, iki haftalık süreyi aşan 29 ve 30 Haziran 2015 tarihlerinde izinli sayılmaları hususunda Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 19.06.2015 tarihli ve 6371233 sayılı yazı yayınlamıştı.

İşte o yazı;

Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı yukarıdaki haberimizde yer alan yazıya benzer bir yazı çıkararak 14 Eylül 2015 tarihinden 26 Eylül 2015 tarihine kadar öğretmenler idari izinli sayılmalıdırlar.

Bakanlığın bu durumu bilmesine rağmen idari izn konusunun Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 21.08.2015 tarihli ve 8288233 sayılı Bakanlık olurunda yer almaması işgüzarlık olmuştur.

Milli Eğitim bakanlığı her yıl yaşadığı bu mevzuat sorununa kulak tıkamaktadır ufak bir mevzuat değişikliği ile çözülecek bu sorun maalesef her yıl yaşanmaktadır.

Aşağıdaki teklifimiz ile değişiklik yapılırsa bu tür sorunlar hiç yaşanmayacaktır.

Mesleki çalışmalardaki tarih sorunlarını ortadan kaldıracak mevzuat teklifimiz;

"Yönetici ve öğretmenlere, genel kültür, özel alan ve pedagojik formasyon alanlarında, bilgi ve görgülerini artırmak, yeni beceriler kazandırmak, eğitim-öğretimde karşılaşılan problemlere çözüm yolları bulmak, öğrencinin ve çevrenin ihtiyaçlarına göre plan ve programları hazırlamak ve uygulamak amacıyla öğretim yılı başlamadan önceki iki hafta süresince ve öğretim yılı sonundan sonraki iki hafta süresince meslekle ilgili çalışma yaparlar. Bu çalışmalarına, fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir."

Ahmet KANDEMİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim