Öğretmen Diyarı

MEB Rotasyonda Sağ Gösterip Sol Mu Vuracak?

 Bakan Avcıya Rotasyon konusunda çalışanlar arasında bir tedirginlik var" ifadesini kullanan Yalçın, Bakan Avcı ile yaptıkları görüşmede bu konuya da değindiklerini belirterek,


Eğitim Bir sen genel başkanı Ali Yalçın, sendikasının bir düğün salonunda düzenlediği programda yaptığı konuşmada, dün Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüştüklerini, birçok konunun ele alındığını,bunlardan birisininde rotasyon konusu olduğunu, Bakan Avcıya Rotasyon konusunda çalışanlar arasında bir tedirginlik var" ifadesini kullanan Yalçın, Bakan Avcı ile yaptıkları görüşmede bu konuya da değindiklerini belirterek, "Dün Milli Eğitim Bakanımız ile bu konuda konuştuk.


Rotasyonla ilgili sekiz yıl baz alınsın anlamında bazı seslerin internet sitesi aracılığıyla dillendiriliyor,basında bu tip ibarelerin yer aldığına ilişkin bazı söylentiler var. Bunu asla tasvip etmeyeceğimiz" dedi. Eğitim Bir Sen Genel başkanı Ali Yalçın rotasyondaki sekiz yıl olması gibi bir durumun bazı internet sitelerinden dillerindiği şeklinde bir açıklama yaptı.Oysa Son zamanlarda internet sitelerinde hemen hepsinde rotasyonun kademeli olarak uygulanacağı Bu yıl çerisinde aynı okulda en az on iki yıl öğretmenlik yapmış olanların, 2016 yılında on yıl 2017 yılında ise aynı okulda en az sekiz yıl öğretmenlik yapmış olanların rotasyona tabi tutulacak. 


2018 yılından itibaren artık her sekiz yıl da bir aynı olkulda çalışan öğretmenler rotasyona uygulanacağı şeklinde yapılan haberlere rağmen, Ali Yalçın hem Sayın Nabi Avcı ile yaptığı görüşmede hemde Eskişehirde yaptığı konuşmada sekiz yılı kabul etmeyeceklerini söylemesi Ali Yalçın rotasyonun MEB tarafından sekiz yıl olarak uygulanacağını ,internet sitelerinden değil hazırlanan yönetmelikte böyle olduğunu öğrendiği için mi ,şimdiden buna tedbir olarak gündeme getirdiği sekiz yıl olarak yönetmelikte çıkarsa bunu kabul etmeyeceklerini hem Bakan Avcıya hemde kamu oyuna açıklama gereği duyduğu. 


MEB kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre rotasyon süresiyle ilgili görüşü sorulan tüm genel müdürlükler sürenin sekiz olması yönünde görüş bildirdikleri. Yine merkezler dışında çalışan öğretmenlerin % 80 gibi sürenin sekiz yıl olması konusunda baskı oluşturmaya çalıştıkları şeklindedir. Anlaşıl o MEB rotasyon konusunda sağ gösterip sol vuracak gibi gözükmektedir.


abdullahgence@kamu7.com

kaynak: www.kamu7.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol