Öğretmen Diyarı

MEB ROTASYON KONUSUNDA DOĞRU YOLDADIR

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Fethi Fahri KAYA'nın AA yapmış olduğu öğretmen rotasyonu ile ilgili açıklamalar , öğretmen rotasyonu ile ilgili tedirgin bir şekilde görev yapan öğretmenlerimizi rahatlatmıştır.  Geçtiğimiz günlerde Öğretmen Rotasyonu ile ilgili basına açıklamalar yapan İnsan Kaynakları Genel Müdürü Fethi Fahri KAYA'nın açıklamalarına tekrar göz atalım. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürü Fethi Fahri Kaya, AA muhabirine, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde ilgililerin ve paydaşların görüşlerini dikkate alarak yapmayı planladıkları değişiklikleri anlattı. Kaya, öğretmenlere rotasyonu da içeren yönetmelik çalışmasında, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın talimatıyla eğitim camiasının, sosyal tarafların ve sivil toplum kuruluşlarının da görüşünü aldıklarını anlattı. Bu görüşler doğrultusunda rotasyonla ilgili kararların yönetmeliğe alındığını vurgulayan Kaya, düzenlemenin çok olumlu sonuçlar doğuracağını düşündüklerini söyledi.


Kaya, taslakta rotasyonla ilgili alınan kararlara ilişkin şu bilgileri verdi:


"Rotasyonu, büyükşehirlerde öğretmenlerimizin okullarının bulunduğu valiliklerce belirlenen eğitim bölgeleri içinde yapacağız. Öğretmenimizin görevli bulunduğu okulun eğitim bölgesi içindeki en yakın okullara rotasyonu yapılacak. Yani öğretmenlerimizin okulu değişecek sadece. Aynı eğitim bölgesi içinde görev yapan öğretmenlerin kendi aralarında yerleri değişecek. Öğretmenimizin görev yeri bir ilçedeyse, buna uzak başka bir ilçeye rotasyonu yapılmayacak. Öğretmenlerimizin kurulu düzenlerinin bozulmaması için böyle bir karar aldık. Bunun dışında öğretmen başka bir eğitim bölgesine rotasyon isterse, bu talebini de gözeteceğiz. Rotasyon, büyükşehirler dışında, merkez ilçesi olmayan tek bir eğitim bölgesi olan illerde ise il içinde yapılacak. Böylece öğretmenlerimizin bulundukları kuruma daha bir şevkle ve heyecanla hizmet edeceklerini düşünüyorum." 


MEB ÖĞRETMEN ROTASYONU KONUSUNDA DOĞRU YOLDADIR


İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sayın KAYA'nın açıklamaları ve bu konuda MEB'in yol haritası doğrudur.  Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlere rotasyonla birlikte ,MEB'de rotasyon halkası tamamlanmış olacak. Rotasyon konusunda sendikaların çok ciddi tavırları olsada , MEB'in , öğretmenlerin aile düzenini bozmayacak şekilde il içerisinde yapılacak rotasyon uygulaması kesinlikle desteklenmelidir. MEB'in ise burada öğretmenlerimizi ve ailelerini mağdur etmeden , Büyükşehir merkez ilçelerinde eğitim bölgeleri üzerinden rotasyon uygulaması yapacak bir yönetmeliği çıkartması gerekir.  Örneğin , İstanbul ilinde Pendikte görev yapan bir öğretmeni rotasyonla Silivri ilçesine verdiğimizde öğretmenimizin ve ailesinin düzeni alt üst olacaktır. Yada Ankara ilinde Sincan'da görev yapan öğretmenimizi rotasyonla Pursaklar yada Akyurt ilçesine verdiğimizde öğretmenimizin bütün düzeni bozulacaktır.


Öğretmenlerimizin genel olarak eşlerininde öğretmen yada memur olduğunu düşündüğümüzde bu şekilde yapılacak bir rotasyonun özür grubu atama sorununuda peşinden getireceğini unutmayalım. Öğretmen rotasyonu konusunda Bakanlık illerde öğretmen , okul müdürü , ilçe müdürü ve il müdürlerinden oluşan ve değişik bölgelerden toplantıya öğretmen ve yöneticileri davet etmeli ve bu konuyu sendika temsilcilerininde katılacağı bir toplantıda istişare etmelidir.


Ortak akılla bir yol haritası çıkartılmalı ve öğretmenlerimizin aile düzeni de düşünülerek rotasyon yapılmalıdır.  İstanbul ilinde yapılacak rotasyon uygulaması ile Artvin ilinde yapılacak rotasyon uygulamasının birbirinden farklı sonuçları ortaya çıkacaktır. Rotasyon uygulamasında , İnsan Kaynakları Genel Müdürünün açıklamaları önemlidir.  Genel müdürün açıklamalarında öğretmenlerimizi ve ailelerini mağdur etmeden bir rotasyon düzenlemesinin yapılacağı izlenimleri edinilmektedir.  Bakanlığın rotasyon konusunda yol haritasını , öğretmenlerimizin ikametgah adresleri ve eğitim bölgelerine göre ; öğretmenlerimizi ve ailelerini mağdur etmeyecek şekilde ortak akılla gerçekleştirmesi ümit edilmektedir. Umarız hem eğitime katkı sağlayacak bir rotasyon uygulaması hemde öğretmenlerimizi ve ailelerini mağdur etmeyen bir uygulama ortak akılla yapılır.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim