Öğretmen Diyarı

MEB Özür grubu yer değiştirme duyurusunu yaptı

Kamuda çalışan eşlerin farklı il ve ilçelerde çalışmaları ve özür grubu durumuna göre yer değiştirmeleri her dönem en çok konuşlan, tartışılan konuların başında yer almaktadır. Kamuda en fazla personele sahip iş kolu sıralamasında MEB en ön sıralarda yer aldığından eş durumu tayinlerinde de MEB çalışanları haliyle en sıkıntılı durumdadır. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenlerin il içi ve iller arasında sağlık ve eş özür durumu özrü ile genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı yer değişiklikleri Ocak 2015, MEB öğretmenlerinin atama ve yer değiştirme yönetmeliği hükümleri çerçevesinde yapılacağı MEB tarafından ilan edilmiştir. (http://personel.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2014_12/25030417_duyuru8sayfa.pdf)

MEB’in yaptığı duyuruya göre özür grubu yer değiştirme takvimi şöyledir. 5-9 Ocak 2015 tarihleri arasında bireysel başvurular yapılıp okul tarafından onaylanacaktır. 12-15 Ocak 2015 tarihleri arasında tercihler bakanlık tarafından kontrol edilip onaylanacaktır. Atama sonuçları 19 Ocak 2015 tarihinde MEB’in internet sitesinde ilân edilecektir. Ataması gerçekleştirilen öğretmenlere tebligat ve ilişik kesme işlemleri 23 Ocak 2014 tarihinden itibaren yapılacaktır.

Peki hangi öğretmenler yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir? Sağlık özrü dışındaki yer değiştirme müracaatında bulunacak öğretmenlerde 28 Şubat 2015 tarihi itibarı ile adaylıklarının kaldırılması şartı aranacaktır. Yine sağlık özrüne bağlı atamalar hariç, 28 Şubat 2015 tarihi itibariyle bulundukları ilde en az 1 (bir) yıl süreyle öğretmenlik yapmış olanlar, özür durumuna bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunabileceklerdir. Eşi askerde bulunan öğretmenler, eşinin kamu personeli olarak görev yaptığı yere yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir. Eşleri emekli olan öğretmenler, bir defaya mahsus olmak üzere son başvuru tarihi itibariyle son 6 (altı) ay içinde eşlerinin emekli olduğunu gösterir belge ile eşlerinin ikamet ettiği yere yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.

Öğretmenler genel ve özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı olarak da yer değişikliği isteğinde bulunulabilirler. Bunlar; eşi vefat edenler, eşlerinin vefat tarihini izleyen 6 (altı) ay içerisinde başvuruda bulunabilir. Eşleri şehit ya da gazi olanlar yine 6 (altı) ay içerisinde müracaatta bulunabilir. Görev yaptıkları yerde özel hayatında açıkça tehlike oluşturan olay nedeniyle başvuruda bulunulabilir (İl valisinin teklifi ile.).    

Başvurular elektronik ortamda http://mebbis.meb.gov.tr internet adresinden Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Başvuru Formu doldurularak yapılacak ve belgeler eğitim kurumu müdürlüğüne teslim edilecektir. Yer değiştirme başvurusunda bulunan öğretmenler, müracaat süresi içerisinde başvurusundan vazgeçebilir veya değişiklik yapabilir.

İller arasında yer değiştirme tercihinde bulunan öğretmenler, tercih ettiği ildeki eğitim kurumlarından 40 tercihte bulunabilecektir. Tercihleri dışında 41. seçenek olarak il genelinde boş kalan eğitim kurumlarından birine kura ile atanıp atanmak istemediklerini ayrıca belirteceklerdir. Ancak 40 tercih tamamlanmadan 41. tercih işaretlenemeyecektir.

İl içinde özür durumuna bağlı yer değiştirecek öğretmenler, özürlerinin bulunduğu yerleşim yerindeki eğitim kurumları arasından en çok 40 (kırk) tercihte bulunabilecektir.

Yer değiştirmeler, öğretmenlerin tercihleri dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacaktır. Müracaat eden öğretmenlerin başvuru ve onay işlemlerini internet aracılığı ile takip etmesi gerekmektedir.

Öğretmenler başta olmak üzere; tüm kamu ve özel sektörde çalışan kişilerin eşleri ile aynı yerde çalışmaları her türlü açıdan olumlu bir süreçtir. Son yıllarda bu hakkın kanun ve yönetmelikler çerçevesinde tüm kamu çalışanlarına kullandırılmasında her türlü kolaylık sağlanmaktadır. Böylece kamu çalışanları daha verimli çalışma imkânına kavuşmaktadır. Temennimiz tüm eşlerin en kısa sürede birlikte çalışmalarının sağlanmasıdır. Kalın sağlıcakla. (26.12.2014)

 www.facebook.com/ekrem.aytar.9                                                    

www.twitter.com/ekremaytar

 

memurhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim