Öğretmen Diyarı

MEB Öğretmenleri Yine Görmezden Geldi

MEB bu yıl 250 bin öğrenciye özel öğretime katkı vereceğini açıkladı. Açıklamayla kalmadı müracaatları bile almaya başladı. 

Bilindiği gibi MEB, daha önceden bursluluk sınavlarında öğretmen kontenjanı ayırırdı. Fakat kişi başına yıllık geliri, asgari geçim sınırının üç katından fazla olanları bu kapsamın dışına çıkardı. Bununla birlikte tek maaşlı, üç çocuklu öğretmenler dahi bu kapsamın dışında kalarak bu imkândan yararlanamaz hale geldi. Hatta burslulukta amaç başarıyı ödüllendirmek olmasına rağmen, amacının dışına çıkarak, yıllık gelirinde daha fazla hileyi sağlayanları ödüllendirmeye başladı. Aslında yıllık geliri ile on-yirmi öğretmenin gelirinden fazla alanlar bu bursluluğun gelirini de kimseye bırakmamayı başardılar. Adına serbest meslek denilen, serbest avukat, serbest doktor, serbest mali müşavir, serbest kuyumcu ve daha diğerleri. Zira vergi beyanları ellerinde istedikleri gibi gösteriyorlar. Garibim memur ve öğretmen peşin vergiler, tek kuruşluk gelirinin dahi kayıt altında olmasıyla zengin sayılıyordu. Bu ayrı bir kanayan yara olarak, adil ve sosyal devlet anlayışına yakışmayacak bir şekilde bir kenarda halen duruyor.

 

Bu kanayan yara dururken, devlet zenginlere bir destek daha çıkıyor, koleje gönderdiğiniz çocuklarınızın 3500 TL’si benden diyor. Öğretmen ya da memurların çocuklarının kolejli olmasının imkânsızlığını bir kenara koyalım. Binde bir de olsa olduğunu düşündüğümüzde, destek formuna baktığımızda ilk soru ailenin toplam gelirinin ne olduğudur. Yine memur ve öğretmenin hilesi söz konusu değil. Ama adı serbest olan milyonerlere devlet, memur maaşından aldığı vergiyi aktaracak. Çok acı bir durum. Sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmayacak bir durum.

 

Bu içler acısı duruma Maliye derhal çözüm bulmalı. Asgari ücretten aylık gelir vergisi ödeyen serbest meslek sahiplerini bulup, deşifre etmeli ve gereken tedbirleri derhal almalıdır. Yoksa zenginin devleti olarak, orta direğe zulmetmeye devam edecektir.​

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim