Öğretmen Diyarı

MEB Öğretmenlere Stüdyo Kuruyor

BAKAN AVCI: 12 ilimizde 13 stüdyo kuruyoruz
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, katıldığı bir televizyon programında; 12 ilimizde öğretmenlerimize içerik üretme tekniklerini öğretecek 13 stüdyo kurulacağının haberini verdi.

AVCI: EBA, dünyanın en büyük eğitim portalıdır

Bizim EBA diye bir platformumuz var. EBA, dünyanın en büyük eğitim portalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kurduğu portaldır. Burada 150 binin üzerinde kaynak yardımcı eğitim malzemesi var. Yardımcı ders kitabı var, testler var, ödev örnekler var, binlerce, 20 binin üzerinde örnek test var. Her konuda, hangi alanda olursa olsun, hangi ders olursa olsun bütün derslerin örnek uygulamaları var. Yani siz fizik dersinde öğretmeninizin anlattığı elektrik devrelerini anlamadıysanız EBA’ya girdiğiniz zaman size elektrik devrelerini anlatan en az 2-3 tane, en az bakın söylüyorum, atarak söylüyorum şimdi, ama en az 3 tane, 4 tane, 5 tane, bazısında 25 tane ders var. Dersi kaçırdınız, öğretmeniniz anlattı anlamadınız, o gün okula gitmemiştiniz, EBA’ya girin o konuda arama motorunuz…

Video çekimli öğretmenlerimiz, ya öğretmenimiz kendisi gönüllü olarak çekmiş oraya yüklüyor veya bizim yaptığımız çekimler var, ders çekimleri var. Bir öğretmenin anlattığından anlamıyorsan ötekini dinle, onu anlamıyorsan ötekinden.

Hiçbir şekilde yardımcı ders malzemesi adı altında bir ihtiyaç söz konusu yok, burada hepsi var ve ücretsiz. EBA’daki bütün yardımcı ders materyali, bu videolar, testler, ödev örnekleri…

Hepsi kullanımda, 150 binin üzerinde dediğim gibi yardımcı ders materyali var, dergiler var, kitaplar var. Ve zaman mevhumu yok 24 saat açık, mekân mevhumu yok, belediye otobüsünde giderken cep telefonundan bile girebilirsin, oradan izleyebilirsin dersini, ödevini yapabilirsin, test yapabilirsin ve bunların hepsi bedava.”

Şu anda pansiyonlarımızda 295 bin öğrenci var

“295 bin öğrenci var şu anda pansiyonlarımızda, yani bu az bir hizmet değil. Bir de burslu öğrencilerimiz var. İşte bütün bu e-pansiyona girdikleri zaman, e-okulda e-pansiyon, o kurslarla ilgili takviye kursları e-kursta, buna e-kurs’tan giriyorlar. E-pansiyona girdiğiniz zaman da, çocuğunuz hangi pansiyonda kalıyorsa onun o günkü bütün faaliyetlerini, yediğini-içtiğini, sağlığını, her şeyi oradan takip etme imkânınız var. Ayrıca pansiyonlarımızın, şimdi onun örnekleri de var burada, vaktinizi almamak için göstermeyeyim. Standart bir bütçe programı geliştirdik, yani artık pansiyon yöneticisi nereye ne kadar para harcayayım, şuna şu kadar mı, buna bu kadar mı, öğrenci sayısını giriyor, diyelim benim pansiyonumda 250 öğrenci var, oraya 250 rakamını girdiği zaman, ona ne kadar pirinç alması gerektiğini, ne kadar yoğurt alması gerektiğini, kaç yatak, ne kadar çamaşırhane, ne kadar temizlik tozu, yani bir bütçe için gerekli bütün kalemleri biz onun önüne otomatik olarak koyuyoruz. Ve bu neyi getiriyor? Tasarruflu kullanımı, yani onu kontrol edebiliyoruz.”

Şu ana kadar 1,5 milyon öğrencimize ve öğretmenimize tablet bilgisayar dağıttık

“FATİH Projesi bazılarının zannettiği gibi sadece bir tablet bilgisayar dağıtma projesi değil, o da var, içinde o da var, yani sadece bir donanım projesi, bir alet-edevat projesi değil. Evet biz çocuklarımıza tablet bilgisayar dağıttık, daha da dağıtacağız. Şu ana kadar 1,5 milyon öğrencimize ve öğretmenimize tablet bilgisayar dağıttık. 9. sınıflara dağıtıyoruz öncelikle. Ama önümüzdeki üç yıl içinde 10 milyon 600 bin çocuğumuza peyderpey üç yıl içerisinde yerli üretim oranı da yüksek tablet bilgisayar dağıtmaya devam edeceğiz.

300 binin üzerinde, 304 bin etkileşimli tahta kurduk. 1 milyon 437 bin 800 tablet bilgisayar dağıttık, 41 bin 996 çok fonksiyonlu network yazıcı, bu bütün sistemi … bunu yaptık. 442 bin 912 uç sınıflarda internet erişimi ve bu internetler de geniş bant hızlı erişim internetler. Bunların kurulumları devam ediyor, inşallah bu yıl sonuna kadar 400 bini tamamlamış olacağız, 400 bin daha tamamlamış olacağız.

12 ilimizde 13 stüdyo kuruyoruz

Bu etkileşimli tahtalar ve bilgisayarların kullanımı, EBA’nın kullanımı, EBA sınıflarda da kullanılıyor. Şimdi bakın bununla ilgili olarak biz bir e-içerik geliştirme programını yürürlüğe koyduk. Bununla ilgili olarak iki ay önce Mersin’de 1000 öğretmenimizi etkileşimli tahtalarda ve bilgisayarlarda kullanılabilir malzeme üretme eğitiminden geçirdik, yani bunları kullanma ve üretim yapma, içerik üretme eğitiminden geçirdik. Şimdi 12 ilimizde ve bu EBA’daki 150 bin eğitim malzemesinin içerisinde öğretmenlerimizin gönüllü olarak ürettikleri eğitim malzemeleri bayağı bir yer tutuyor. Yani bir öğretmenimiz diyor ki elektrik devreleri öyle anlatılmaz böyle anlatılır, kendisi bir çekim yapmış. Amatör kamerayla, ama çok güzel.

Oraya yüklemiş, oradan diğer öğretmenler izliyor. Şimdi biz öğretmenlerimizin bu kabiliyetini, bu potansiyelini görünce dedik ki; o zaman biz onlara daha iyi imkânlar sağlayalım, daha profesyonel koşullarda üretim yapsınlar, 12 ilimizde 13 stüdyo kuruyoruz. Öğretmenlerimize içerik üretme tekniklerini öğretecek ve onlara… Bugün Kıbrıs Milli Eğitim Bakanı geldi, ona anlatınca dedi ki; bir tane de biz istiyoruz dedi. İnşallah Kıbrıs’a da bir stüdyo kuracağız, Kıbrıs milli eğitimine de böylece bir içerik merkezi kazandırmış olacağız.
Kaynak: Türkkamu.net/ ÖZEL HABER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim