Öğretmen Diyarı

MEB öğretmen atamaları ne zaman yapılacak, sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Şubat ayı ilk atama başvurularının 8 Şubat 2016 Pazartesi günü sona ermesinin ardından adaylar merakla öğretmen atamaları sonuçlarını beklemeye başladılar. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada atama başvurularının sona ermesinin ardından sonuçların 11 Şubat 2016 Perşembe günü açıklanacağı duyurulmuştu. Peki, atama sonuçlarının açıklanmasının ardından 2. aşama başvuruları ne zaman başlayacak? Atanan öğretmenlerin stajları ne zaman başlayacak?

30 bin öğretmen atamasında yolu yarılayan adayların artık atama sonuçlarını beklemesi gerekmekte. 11 Şubat tarihinde açıklanacağı bilgisi verilen atama sonuçlarının ardından atanan öğretmenler 2. aşama tercihlerini yapacaklar. Adaylar atama sonuçlarını duyurulan tarihte ‘http://ikgm.meb.gov.tr internet’ web sitesi üzerinden sorgulayabilecekler.

ATAMA SONRASINDA NELER YAPILMALI?

Atama sonuçlarının açıklanmasının ardından atanan öğretmenler, 2. aşama tercihlerini yaparak aday öğretmen olarak nerede görev yapmak istediklerini belirleyecekler. Adayların 10 il seçme hakkı olacak ve bu tercihlerin sonuçları ise 19 Şubat tarihinde açıklanacak. Adaylar daha sonra görev yerlerine yerleştirilecek ve aday öğretmen olarak görevlerine başlayacaklar. Atama sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların belirttikleri e-posta adresine gönderilen göreve başlama zamanını ve diğer detayları içeren tebligat 5 gün sonra yapılmış sayılacak. Adayların bu tarihe kadar belirtilen merkezde göreve başlaması gerekmektedir.

Öğretmen olarak ataması yapılan adaylardan göreve başlama işlemi esnasında bazı belgeler istenecek. O belgeler ise şunlar olacak;

- Başvuru esnasında isteneceği belirtilen belgeler,

- Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (2 adet),

- Mal bildirimi (il milli eğitim müdürlüklerinden temin edilecektir),

- Elektronik Başvuru Formunun onaylı örneği,

- Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına

dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu,

- Milli sporcular, yukarıdaki belgelerin yanında elektronik ortamda beyan ettikleri milli sporcu belgesi/belgeleri veya kurumca onaylı örneği,

- Başvuru esnasında Pedagojik Formasyon Belgesi yerine resmi yazı ibraz edenlerden Pedagojik Formasyon Belgesi,

- Diğer kamu kurumlarında görev yapmakta olanlardan yetkililerce onaylanmış muvafakat belgesi.

GÖREVE BAŞLAMAYAN ADAYLAR HAKKINDA NASIL BİR İŞLEM YAPILIR?

Atanan, ancak belirtilen tarihte göreve başlamayan adayların atamaları iptal edilmektedir. Öte yandan bu durumda olan adaylar atandıkları tarihten itibaren 1 yıl geçmeden atanmak için tekrar başvuru yapamayacaktır.

ADAY ÖĞRETMENLİK NE DEMEK?

Atanan öğretmenler, Milli Eğitim bakanlığı tarafından yapılan yeni değişikliğe göre aday öğretmen olarak adlandırılacak. Buna göre atanan öğretmenler atandıkları merkezde 4 ay boyunca kıdemli öğretmenlerin yanında staj alacak.

Stajın ardından başarılı olan aday öğretmenler MEB tarafından 19 Mart tarihinde gerçekleştirilecek olan Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı'na girecek. Aday öğretmenler sınavın ardından mülakata alınacak ve aday öğretmenler arasından başarılı olanlar seçilecek.

MEB tarafından yapılan açıklamaya göre aday öğretmenlik süresi 4 ayı oryantasyon eğitimi olmak üzere toplamda 1 sene sürecek.

 


Kaynak: Hürriyet 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim