Öğretmen Diyarı

MEB Kendi Kurum Personeline Zulmediyor

 Öğretmen Çocuklarının Parasız Yatılılık ve Bursluluk Mağduriyetinde yine hüsran!    

 15.04.2015 tarihinde yayımlanan 2015 PYBS kılavuzunda öğretmen çocuklarını mağduriyetini gideren bir müjde beklentisi içerisindeydik. Ne yazık ki yine hüsran, yine  hayal kırıklığı.

Parasız yatılılık ve bursluluk haklarından yararlanmada esas alınan  kişi başı gelir limitinin çok düşük tespit edilmesi, maaş ve ek gelirimizin kayıt altında olması, farklı bir beyanda bulunma gibi bir lüksümüzün de olmaması, öğretmen çocuklarının bu haktan yararlanma şansını neredeyse imkansız hale getirmiştir.  

4 kardeşi olan, annesi çalışmayan bir öğretmen çocuğu bile bu haktan yararlanamamaktadır.

Fakat biz öğretmenlerden daha varlıklı olduğu aşikâr, daha çok gelire sahip serbest meslek sahiplerinin gelirini gerçek dışı beyan etme fırsatlarının olması ve diğer bir kısım  memur tabakasının yıllık gelirinin biz öğretmenlerden yüksek olmasına rağmen ek gelirlerinin denetlenmemesinden dolayı  çocuklarını bu haktan yararlandırabilmektedirler.

 Bu sebeple çocuklarını sınava bile başvuru yaptıramayan kendilerine kontenjan ayrılan MEB personeli öğretmenler, ciddi anlamda mağduriyetleri bütün çabalarımıza rağmen devam etmektedir.. Onlara ayrılan kontenjan olmasına rağmen çok düşük bir kısmı bu mağduriyetten dolayı bu haktan yaralandırabilmektedir. Eğer mevcut kriterler uygulanacaksa beyana dayalı olmaksızın ya her kesime bu şartlar etkin denetimle uygulansın ya da biz öğretmenlere de kolaylaştırıcı bir yol gösterilsin.  

Tek maaşlı 4 çocuklu, başka hiçbir geliri olmayan bir öğretmen, nasıl olur da bir kuyumcudan, şirketleri olan bir iş adamından veya sağlık sektöründe dolgun ücretlerle çalışan birilerinden daha zengin olabilir? Bu konudaki adaletsizlik çok ciddi mağduriyetlere sebep olmaktadır. Yetkililer bu haksızlığa ivedilikle dur demek zorundadır. Bu eğitimin temel taşlarından biri olan öğretmenlerin daha verimli çalışabilmesi  için de zorunludur.  Ne yazık ki öğretmenlerin özlük haklarının t

Takipçisi olması gereken SENDİKALARIMIZ bu konuya sağır ve duyarsız.

Sendikaların öncelikleri ile öğretmenlerin öncelikleri uyuşmuyor. Sendika yöneticileri öğretmenlerin sırtından bir yerlere tırmanmanın çabasındalar. e-maillerimize cevap verme lutfunda(!) bile bulunmuyorlar.

Sesimizi sayın temsilcilerimize ve yetkililere ulaştırmak için çok uğraştık. Fakat ne yazık ki bir muhatap bulamadık.                                                                                          

 

  Mehmet Poyraz              


  Öğretmen

kamuajans.comDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim