Öğretmen Diyarı

MEB, İsterse \'Öğretmen Tatil günü Sorununu\' Basitçe Çözebilir!

Öğretmenlerin tatilinin başlangıç günü olan 1 temmuz'un pazartesi gününe denk gelmesi ve ek ders ödenmeyecek olması bir karışıklığa sebebiyet veriyor ama MEB basitçe bu işi çözebilir.

 

 

Bu sene öğretmen tatilinin başlangıcı olan 1 temmuz 2014 tarihi pazartesi gününe denk geliyor ve MEB bir önlem almaz ise öğretmenleri 2 kere mağdur edecek ilk olarak,eğitim öğretimin olmadığı boş okullara haftanın sadece bir günü getirtecek ikinci olarak ta öğretmenlere  ek ders yönetmeliğine göre para ödenmeyecek.Eğer okullarda ders işleniyor olsa pazartesi de öğretmenler seve seve gelir ama okullar 13 haziran 2014 ten beri sessiz ve bomboş.Öğrenciler tatile girdikten sonra açık bulunması eğitim öğretim'e kesinlikle bir katkı sağlamadığı gibi seminer süresinin uzaması devlet kasasından bence boşa para çıkmasına sebep oluyor.O yüzden 30 haziran'da okullara öğretmenleri okula getirtmenin hiçbir anlamı yok ,eğer getirtilecekseler ozaman diğer seminer günlerinde olduğu gibi ek ders ödenmesi gerekir ki mevcut ek ders yönetmeliğine göre bu mümkün görünmüyor.

 

 

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 6. Maddesinin 3. Fıkrasında “Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.” Denilerek ek derslerin ödenmesine bir sınırlama getirilmiş.Bu sınırlama ile beraber aslında seminerleri yaparken devletin bütçesini de göz önünde bulundurun,2 haftadan fazlasını ödemem demiş.

 

 

İlk öğretim kurumları yönetmeliğinin Ders Yılı Süresi başlıklı (Değişik: 21/07/2012 - 28360 RG) 8.madde sinde “ilköğretim kurumlarında ders yılı süresinin 180 iş gününden az olmaması esastır. (Ek cümle: 9.6.2007/26547 RG) Ancak, 180 inci iş gününün haftanın ilk üç iş gününe rastlaması durumunda ders yılının bitim tarihi, bir önceki haftanın son iş gününe alınarak kısaltılabilir…”denilerek öğrencilerin eğitim-öğretim süresinin bitiminde 180. Gün haftanın ortasına geldiği takdirde 180 gün kısaltılır diyerek sorunu çözüm yoluna gidilmiş.Nasıl ki okulların öğrencilere tatile girdiği tarihte yaşanması muhtemel problem için çözüm bulunmuş ise aynı çözüm yolu öğretmenlerin tatili içinde yapılabilir.Çözüm için aşağıdaki gibi bir kanun değişikliğine gidilebilir.

 

 

İLKÖĞRETİM VE EĞİTİM KANUNU (1)

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Okul Öncesi Eğitim ve Öğretim Kurumları ile İlköğretim Okullarının

Açılma, Kapanma ve Öğretime Ara Verme Zamanları

Madde 43 - İlköğretim okulların yaz tatili, sınavların bitimi tarihinden yeni öğretim yılının başına kadar sürer.

a) (1)Öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız iki ay izinlidirler.

Ancak, bu iki aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmeliğinde saptanacak meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlüdürler.

(2) Öğretmen tatillerinin başlangıç tarihi haftanın ilk üç iş gününe rastlaması durumunda öğretmen tatil başlangıç tarihi, bir önceki haftanın son iş gününe alınabilir.

b) Tek öğretmenli okullarda görevli öğretmenlerin yaz tatili izinleri, bölge ilköğretim müfettişleriyle, İlçe eğitim müdürü tarafından okul ve kurumların korunması da gözönünde tutularak ayarlanır.

 

(1) Bu fıkradaki "ilkokullar ve ortaokullar birlikte veya ayrı oluşlarına" ibaresi; 30/3/2012 tarihli ve 6287 sayılı Kanunun 4 üncu maddesi ile kabul edilmiş olup, metne işlenmiştir.

(2) Bu hükmün uygulanmasında ek 3 üncü maddeye bakınız.

c) Okul müdürleriyle müdür yardımcıları tatil aylarında okul işlerini ayarlamak ve düzenlemek şartı ile, sıra ile izinlerini kullanırlar.

 

İlköğretim ve Eğitim kanunun ilgili maddesine kırmızı renk ile belirttiğim gibi ek bir hüküm getirilirse, neredeyse her sene yaşanan öğretmen tatil başlangıç günü sorunu da halolmuş olur.BU madde değişikliği yönetmelik değişikliklerine ışık tutar. Gerekli düzenlemeler gerçekleştirildiğinde her ilin valilikleri iş takvimini daha en başından planlar ve hiçbir zaman öğretmen tatillerinin başlangıcı tartışma konusu bile olmaz.

 

Sedat DEĞER - Özel Haber

 

Kaynak: http://Mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol