Öğretmen Diyarı

MEB'in Öğretmen İhtiyacı Ne Kadar?
 Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen açığı ne kadar oldu? Kaç bin norm açığı var?
Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere geçtiğimiz Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması gerçekleştirdi. Bu atama sonrasında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından 90-100 bin civarı öğretmen ihtiyacının olduğu açıklanmıştı. Peki bu 90-100 bin sayısı sabit mi kalıyor?

Elbette hayır. 2016 yılı yaz atamaları yaklaşıyor. Atamaların yapılacağı Ağustos-Eylül döneminde norm açığı ne kadar olacak? Şöyle ki emeklilik, ölüm gibi nedenlerden dolayı MEB'den ayrılan öğretmenlerle müdür yardımcısı olacak yaklaşık 30-35 bin öğretmen ile birlikte MEB'in öğretmen açığının 150 bine yaklaşması hatta bu sayıyı aşması bekleniyor. Kısacası bakanlık neredeyse atama bekleyen öğretmenlerin yarısını istihdam edebilecek kadar norm açığına sahip. Bunlarla birlikte öğretmenlerin ek göstergelelerinin 3600'e çıkarılması ile birlikte 50 binin üzerinde emekli öğretmen olması hiç de sürpriz olmaz.

Öğretmenlere 3600 ek gösterge durumu kamuoyunu belirli bir dönem meşgul etmişti fakat yetkili merciler tarafından konu ile ilgili olumlu veya olumsuz bir açıklama yapılmadı. Sonuç olarak 2016 yılının Ağustos ayında, Müdür yardımcılığı atamalarında aksaklık olmaz ise yaklaşık 150 bin öğretmen açığı olmuş olacak.

Bu açığın yaklaşık olarak 1/3'ünün atama bekleyen öğretmenler tarafından kapatılması isteniyor. Yani öğretmenler Ağustos ayında 50 bin atama talep ediyor. Öğretmen atamaları, hangi branştan ne kadar norm açığı veya fazlalığı olduğu, hangi branşlardan kaç bin kişinin müdür yardımcısı olduğunu ve sonrasında branşlara göre norm kadro durumları ile birlikte konu ile ilgili en ince detaylara kadar tüm bilgileri her yıl olduğu gibi bu yıl da Mebpersonel.com'da bulabileceksiniz. 2016 yılı öğretmen atamaları konusunu yakından izlemek için bizi takip etmeye devam ediniz. 


Kaynak: www.mebpersonel.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim