Öğretmen Diyarı

MEB DIŞINDA ÖĞRETMEN KADROSUNDA BULUNANLARA ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ VERİLMESİ

Ankara 11. İdare Mahkemesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında öğretmen kadrosunda istihdam edilen personele öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmemesi işlemini iptal etti.


Olayda, Öğretmen kadrosunda bulunan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü Şehit ve Gaziler Şubesi'nde öğretmen olarak görev yapan davacı, 2014-2015 öğretim yılı için tarafına eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmesi istemiyle yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine dava açmıştı.


Ödenek için fiilen öğretmenlik yapmak gerekiyor


657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, öğretim yılına hazırlık ödeneğini, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde, Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda yapılan ödeme, olarak tanımlamıştı.


Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen kadrosunda bulunan personel bu ödeneği alırken, diğer kamu  kurum ve kuruluşlarında öğretmen kadrosunda bulunan personele ise fiilen öğretmenlik yapmadıkları gerekçesiyle bu ödenek verilmiyordu.


11. İdare mahkemesi kararının gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:


“Olayda davalı idare tarafından, öğretim yılına hazırlık ödeneğinin fiilen öğretmenlik görevini icra edenlere ödeneceği belirtilmiş ise de; Ankara İI Müdürlüğü Şehit ve Gaziler Şubesi'nde öğretmen olduğu bildirilen ve öğretmen kadrosunda bulunduğu hususunda ihtilaf bulunmayan davacının bu görevi ne surette fiilen yapmadığı ortaya konulamamıştır.


Anılan mevzuat ve 657 sayılı Kanun'un memurlarının parasal haklarına ilişkin hükümlerin değerlendirilmesinden; Devlet memurlarının parasal haklarının belirlenmesinde bulundukları kadrolarla birlikte kazanılmış hak aylık, derecelerinin dikkate alınması anılan Yasada temel kural olarak belirlendiğinden, mevcut kadrolarına ait aylık, ek gösterge, her türlü zam ve tazminatları ile diğer malî haklarını alabileceklerinden, fiilen öğretmenlik yapılmadığından bahisle davacının öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmesi istemiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.”


Öğretim yılına hazırlık ödeneği ile ilgili hazırladığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.


Karar:

ogretmen egitim yilina hazirlik
 
memurunyeri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim