Öğretmen Diyarı

MEB'de hiç olmadığı kadar fazla sınıf öğretmeni ihtiyacı var
 Fethullahçı Paralel Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması(FETÖ/PDY) ve PKK kapsamında yürütülen operasyonlar, açığa alınan ve ihraç edilen öğretmenler ile önceki dönemlerdeki öğretmen ihtiyacı göz önüne alındığında Milli Eğitim Bakanlığı'nda norm fazlası öğretmenlerin tamamına görev verilmiş olsa dahi 30 binden fazla Sınıf öğretmeni ihtiyacı olduğu düşünülüyor.

 672 sayılı OHAL kapsamında meslekten ihraç edilen 28 bin 163 MEB personelinen yaklaşık 9 bini, PKK ile ilintisi olan ve önce açığa alınan ve daha sonra ihraç edilmesi planlanan 14 bin öğretmenden yaklaşık 4 bininin Sınıf öğretmeni olduğu tahmin ediliyor. Öte yandan müdür yardımcılığı atamaları sonrasında da yaklaşık olarak 6 bin Sınıf öğretmeni ihtiyacı daha oluşacak.

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın sözleşmeli öğretmenlik statüsünde atama yapması da Sınıf öğretmenliği kontenjanlarını tavan yaptıracaktır. Özellikle doğu ve güneydoğu illerinde Sınıf öğretmeni açığı son yılların en yüksek seviyesindedir. Buna il içi ve illerarası atamaların 2 defa yapılması, FETÖ-PKK operasyonları etki etmiştir.

 Sonuç olarak bir KPSS puanı ile yıllık 11-12 bin Sınıf öğretmeni istihdam edildiğine şahitlik etmiştik. Bu süreçte ve atamalara da paralel olarak 2016 KPSS/ÖABT puanı ile 15-20 bin arasında Sınıf öğretmeninin istihdam edileceğine kesin gözü ile bakılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı norm güncellemelerini yaptığı an sizlerle paylaşacağız.
Kaynak: Mebpersonel.com / Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ümit 1 yıl önce

NE İHTİYAÇI 4 YILDIR EŞİM KARAMAN ININ EN ÜCRA KÖYÜNDEN GELEMEDİ ÖZÜR İLE İL DIŞI İLE İL İÇİ ÖZÜR ATAMALARINI AYNI ANDA YAPMA FÜRYASI BAŞLATTILAR 10 SENE DAHA GELEMEZ

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim