Öğretmen Diyarı

MEB atama bekleyen memur adaylarını etüt öğretmeni yapabilir

Atanamayan öğretmenler, her gün internetten MEB atama ve öğretmen atama haberlerini takip ediyor ancak ne MEB personel alıyor ne de Devlet Personel Daire Başkanlığı yeni memur alımı ilanları açıklıyor. Bu kez MEB atama bekleyen öğretmenler konusunda çok dertli bir yerden çarpıcı bir çözüm önerisi aldı. İşte o haber…

 

MEB PERSONEL ATAMA FORMÜLÜ

 

Başkent Ankara’da kamu çalışanlarının gündemini belirlemeye devam eden Memuruz.Net‘in Genel Yayın Yönetmeni Kadir Güzel, memur gündemine ilişkin Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’u makamında ziyaret etti. 22 yıl öğretmenlik, 11 yıl da sendikacılık yapan İsmail Koncuk’la yaptığımız röportajın önemli bölümlerini bu hafta içi her gün Memuruz.Net‘ten yayımlayacağız. Bugün ise atama bekleyen 350 bin öğretmeni ve ailelerini yakından ilgilendiren çok önemli bir haberi paylaşıyoruz. İşte Türkiye Kamu-Sen’den atama bekleyen öğretmenlerin yüreğine su serpecek etüt öğretmenliği önerisi… Bakalım Milli Eğitim Bakanlığı bu fikri nasıl 

ETÜD ÖĞRETMENLİĞİ BAŞLARSA, ATANMAYAN ÖĞRETMEN KALMAZ

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, MEB’in norm kadro darlığı yüzünden KPSS’yi kazandıkları halde atayamadığı öğretmen sayısının 350 bine yaklaştığını söyledi.

Mevcut normlar doğrultusunda öğretmenleri atamanın yanlış olduğunu vurgulayan Koncuk, şöyle konuştu:

 

“Eğitim öğretim öylesine bütün ki, mutlaka yeni alanlar yaratmalıyız. Örneğin dershaneler kapatılıyor değil mi? Şimdi bizim etüt öğretmenlerine ihtiyacımız olacak. İşi, öğrencinin ödevine yardım etmek olan, dersini çalıştıran bir etüt öğretmenliği sistemini getirmek şart. Okullarımıza bu sistemi getirir ve haftada 3-4 saat sınıflara etüt dersi koyarsak, hem öğrencilere yardımcı oluruz hem de öğretmenleri istihdam ederiz. Daha da somutlaştıralım; öğretmenleri etütçü olarak atarsınız ve görevleri mesela 10 öğrenciyi takip etmek olur. Derslerini takip ederler, evlerine kadar kontrole giderler, sorumlusu bu öğretmenler olur. Tüm bunlar yapılabilir. Bekleyen bütün öğretmenleri atasanız dahi ‘dönüp başka öğretmen yok mu’ dersiniz. Yeter ki bizim atamaya niyetimiz olsun.”

BEKLEYEN TÜM ÖĞRETMENLERİ ATASAK BİLE PORTEKİZ’E YETİŞEMİYORUZ

Öğretmen atama politikasının, oluşturulan normlar doğrultusunda atanmasını doğru bulmadığının altını çizen Koncuk, şöyle devam etti:

 

“MEB 150 bin öğretmene ihtiyacım var diyor. Bir kere bu rakam doğru değil. Avrupa Birliği ortalamaları, Portekiz ve Lüksemburg rakamların elimizde. Portekiz ile Türkiye’yi mukayese etseniz, bekleyen 350 bin memur adayını atasak bile Portekiz seviyesine yetişemiyoruz. Öğretmen başına düşen öğrenci ortalamasında çok gerilerdeyiz. Bir yandan öğretmen atanıyor ama bir yandan da emekli oluyor veya vefat ediyorlar. MEB atamalardan övünçle bahsederken, emekli olan ya da vefat eden öğretmen sayısına hiç değinmiyor.”

 

 Kaynak: http://Memuruz.Net ÖZEL HABER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol