Öğretmen Diyarı

MEB Alan Değişikliği Sorununa Çözüm Bulunmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığı 2015 yılında yönetmelikte bulunmasına rağmen alan değişikliğini yapmadı. 

4+4+4 eğitim sistemine geçişle beraber norm kadro fazlası öğretmenleri eritmek ve branş öğretmeni açığını kapatmak düşüncesiyle gerçekleştirilen alan değişikliği , Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğine de girmiş oldu. 

Alan değişikliğinin yönetmelikte olması ve geçmiş yıllarda yapılması , haklı olarak alan değişikliği bekleyen öğretmenleri beklenti içerisine soktu. Bu konuda sendikalarda üyelerinden gelen talebe kulak vererek alan değişikliği konusunu gündemde tutuyor.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDA MEB NE YAPMALIDIR ?

MEB'İN ve sendikaların alan değişikliği konusunu sadece öğretmenler üzerinden değerlendirilmemesi gerekir. Alan değişikliği konusu öncelikle pedagojik ve eğitim açısında ele alınmalıdır. Sırf norm fazlası yada ilk atama bekleyen öğretmenler düşünülerek karar verilmemelidir. Eğitimimizin kalitesi ve geleceğimiz olan öğrencilerimiz düşünülmeli.

MEB , öğretmenlik mesleğini tanımlarken ; özel ihtisas gerektiren meslektir tanımını yapar. Öğretmenler uzman olduğu alanda öğretmenlik yapmalılar ki geleceğimiz olan çocuklarımız daha başarılı ve mutlu bireyler olarak yetişmiş olsun. Alan değişikliği konusu bu açıdan değerlendirilmelidir. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin alan değişikliği sonucu önümüzdceki birkaç yıl içerisinde bazı branşlarda öğretmen alımı yapılamayacağıda göz önünde bulundurulmalıdır.

Sonuç olarak ; 
               
Alan değişikliği ya yönetmelikten çıkarılmalı ya da her yıl düzenli olarak  ilk atamayı çok fazla etkilemeyecek şekilde yapılmalıdır. 

İki durumda da özverili çalışan öğretmenlerin motivasyon sorununu ortadan kaldıracaktır. 
 

Kaynak:KAMUDANHABER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol