Öğretmen Diyarı

MEB 120 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞINI YİNE 80 BİN ÜCRETLİ ÖĞRETMENLE KAPATACAK

2015 KPSS sınavına giren öğretmenler, okullarda boş kadro olmasına rağmen, yeterli atamanın yapılmamasından şikayetçi. Özellikle 0,01 puan gibi küçük farklarla atamayı kaçıran öğretmenler, ek atama peşinde koşmak zorunda kalıyorlar. Yüksek puanlarla kendileri açıkta beklerken, okullardaki boş kadrolarda ise 2 yıllık mezunları ve emekli öğretmenler ücretli olarak çalıştırılıyor.

Ücretli öğretmenlik sisteminden MEB ve Maliye haricinde memnun olan hiç kimse yok!.. Kadrolu öğretmene net 3500 TL vermektense, 900 TL ücretli öğretmene vermek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve Maliye Bakanlığı’nın işine geliyor. Taşeron işçi gibi çalıştırılan 80 bin ücretli öğretmen, birçok bakanlığın ve kurumun personel sayısından fazla.

Sınavlarda yüksek puan alan ancak ataması yapılmayan bazı öğretmenler ise ücretli öğretmenlik yapmaktansa, tezgahtarlık yapmayı tercih ediyor. Çünkü ücretli öğretmenliğin çalışma koşulları, ilkokul mezunu  bir işçinin çalışma koşullarından daha kötü. Genelde asgari ücreti bulmayan maaş, eksik sigorta, güvencesiz çalışma koşulları, izinlerde para kesilmesi gibi nedenlerden dolayı, bazı öğretmenler ücretli öğretmenliği tercih etmiyor. Bu ise okullardaki boş kadroların, öğretmen niteliğini sağlamayan kişilerle doldurulmasına yol açıyor.

Genelde Şubat ayında KPSS çalışmak için ayrılmak zorunda kalan ücretli öğretmenler nedeniyle, hem okul yöneticileri hem de öğrenciler mağdur duruma düşüyor. Görevi bırakmak veya görevden almak kolay olduğu için, ücretli öğretmen değişimi çok olmakta. Bazı okullarda ise LYS branşı derslerin boş geçtiği veya alanı ile ilgisi olmayan Beden, Tarih, Müzik, Matematik öğretmenlerine ek ders parası için bu derslerin verildiği söyleniyor. Tüm bunlar TEOG ve LYS sınavlarına hazırlanan öğrencileri olumsuz etkiliyor.

Dershaneler kapatıldığı için, okullardaki öğretmen açığının giderilmesi gerektiğini düşünen öğretmenler, daha önce TEOG branşı öğretmenlerine yapıldığı gibi, bu yıl da LYS branşı öğretmenlerin
atamalarına ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyorlar. Bu yıl LYS’de öğrencilerin 30 soruda Fizik 7.00, Kimya 9.52, Biyoloji 10.53 net çıkarmasını öğretmen eksikliğine bağlayan öğretmenler, bu alanlarda
açık olan kadroların doldurulması gerektiğini düşünüyorlar.

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine ve Anadolu Liselerine öğretmen seçimi sınavsız yapıldığı için, bu okullarda da başarı düşmüş vaziyette. ÖABT sınavına giren öğretmenler, bu okulların da tercihe
açılmasını, çünkü ÖABT sınavının doçentlik sınavı gibi olduğunu söylüyor.

Siyasi partilerin, ataması yapılmayan öğretmenlerin ahını aldığını düşünen öğretmenler şöyle diyor:
“Yüksek puan alan öğretmenlerin atamasını yapmayanlar, yüksek oy almalarına rağmen iktidar olamamıştır!.. Atama bekleyen öğretmenlerin sorunu çözülmediği takdirde, yeni seçimde de sonuç  eğişmeyecektir.
Bizlerin içine düştüğü kısırdöngüye onlar da düşecektir. Okullarda boş kadro olmasına rağmen atama yapmayıp, 80 bin ücretli öğretmenin köle gibi çalıştırılması, bu ülkenin ve TBMM’nin en büyük ayıbıdır.”

Öğretmenler, siyasi partilerin seçim meydanlarında verdikleri sözü tutm
 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol