Öğretmen Diyarı

Mardin'deki öğretmenlerden meslektaşlarına 5 dilde çağrı

Mardin Diller ve Dinler Korosu'ndaki 17 öğretmen, 5 dilde şarkılar seslendirerek batıdaki meslektaşlarına Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görev yapmaları için çağrı yapacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde verdiği ilk resepsiyonda konser veren Mardin Diller ve Dinler Korosu'nda yer alan öğretmenler, Mardin Atatürk Kültür Merkezi'nde 24 Kasım’da gerçekleştirilecek konserde Türkçe, Arapça, Kürtçe, Süryanice ve Ermenice şarkılar seslendirerek, meslektaşlarını doğu illerinde görev yapmaya çağıracak.

Koronun konserinde, öğretmenlerin her yerde ve koşulda görev yapmaya hazır olduğunu belirten sözlerin yer aldığı ‘Ben Bir Öğretmenim’ adlı eser de seslendirilecek.

İmam, papaz, ev hanımı, elektrikçi ve öğretmen gibi toplumun farklı kesimlerinden gönüllülerin oluşturduğu Mardin Diller ve Dinler Korosu'nun şefi Seçkin Mataracı, koroda 17 öğretmenin de yer aldığını söyledi.

Mataracı, korolarına katılan öğretmenlerin Mardin'e ilk gelişlerinde tedirgin olduklarını ancak kısa sürede bu durumun ortadan kalktığını belirterek, "Mardin'e gelen öğretmenlerimiz aksine farklı dil, din ve kültüre sahip öğrencilere eğitim vermenin bir ayrıcalık olduğunu anlatıyorlar" dedi.

Koroda Karadeniz, İç Anadolu ve Trakya'dan gelen öğretmenlerin de bulunduğunu anlatan Mataracı, şöyle konuştu:
"24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla koro bünyesindeki öğretmen arkadaşlarımızın canlı performansı olacak. Bu koromuzda yine farklı dillerde eserler seslendirerek batıdaki meslektaşlarının bölgede görev yapması için çağrıda bulunacak. Koromuz, müzik ile dünyaya barış, hoşgörü ve kardeşlik mesajı iletiyor."

"Buradaki çocukların da bilgiye ihtiyacı var"

Ankara'dan geldiği Mardin'de öğretmenlik yapan ve koroda yer alan Esra Gültekin ise müzik aracılığıyla kültürlerin doğru bir şekilde yansıtıldığını söyledi.

Mardin'e ön yargılarıyla geldiğini anlatan Gültekin, "(Büyük sıkıntılar yaşayacak mıyım?) diye endişeleniyordum ama korkulacak bir şey yok, gönül rahatlığıyla gelip görevlerini yapabilirler. Buradaki çocukların da bilgiye ihtiyacı var. Korkmadan gelsinler, ben çok korkuyordum ama inanın çok rahatım" dedi.

"Meslektaşlarımız çekinmeden bölgeye gelsin"

Trabzonlu öğretmen İpek Altaç da koronun Mardin için büyük önem taşıdığını söyledi. Altaç, Mardin'de sıkıntı yaşamadan görevini sürdürdüğünü vurgulayarak, "Ben buraya gelirken biraz tedirgindim ama kısa sürede alıştım çünkü buradaki insanlar gerçekten çok cana yakınlar. Dışarıdan gelen öğretmenleri sahipleniyorlar. Meslektaşlarımız çekinmeden bölgeye gelsin" şeklinde konuştu.

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol