Öğretmen Diyarı

Liselerde Proje Ödevleri Ne Zaman Verilir Hangi Dönem Notuna Dahil Edilir?

 

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin değişmesiyle birlikte eski yönetmelikte yer alan yıllık ödevler de tamamen kalktı. Yıllık ödevlerin yerine proje ödevleri getirildi. Proje ödevleriyle ilgili en önemli sorun ödevlerin ne zaman verileceği ve notlarının hangi döneme ait olacağıdır. 

Yıllık ödevlerle ilgili yönetmelikte ödevlerin 1. dönemde verileceği 2. dönemde toplanacağı belirtilmiş. Yıllık ödevlerin verilmesi ile ilgili madde :


Ödev Konularının Seçimi ve Verilmesi 

Madde 12- Öğrenciler, ders yılı başlangıcını takip eden ikinci ayın ilk yarısı içinde hangi dersten ödev yapmak istediklerini yazılı olarak sınıf öğretmenine bildirirler. Öğrencilerden, bu yazılı bildirimlerinde, biri Türkçe veya Edebiyat dersi olmak üzere tercih sırasına göre beş ders adını yazmaları istenir. 

Yıllık ödevlerin toplanması ilgili madde de şöyle:


Ödevlerin Toplanması 

Madde 14- Bu Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslara uygun olarak hazırlanan ödevler, ders kesimine en geç iki ay kala öğrencilerden toplanır ve değerlendirilir. 

Sonuç olarak yıllık ödevler 1. dönemde verilir notla okulsorudeğerlendirmesi 2.dönemde yapılırdı.Yeni Ortaöğretim Kurumları Yönemeliğinde proje ödevlerinin ne zaman verileceği ve ne zaman toplanacağı ile ilgili herhangi bir ibare yok.Bu yüzden de proje ödevlerine ait notların hangi dönem için verileceği de net değil. Yeni yönetmelikte proje ödevleriyle ilgili madde: Performans çalışması, proje ve diğer çalışmalar

MADDE 50- (1) Öğrenciler okulların özelliklerine göre yazılı sınavların dışında proje ve performans çalışması ile topluma hizmet etkinliklerine yönelik seminer, konferans ve benzeri çalışmalar yaparlar. Öğrenciler, her dönemde tüm derslerden en az bir okulsoruperformans çalışması, her ders yılında en az bir dersten proje hazırlama görevini yerine getirirler.

(3) Öğrencilerin hangi dersten/derslerden proje hazırlayacakları sınıf rehber öğretmenleri tarafından okul yönetimine bildirilir.

(7) Proje ve performans çalışması puanla değerlendirilir. Topluma hizmet etkinlikleri ve diğer çalışmalar puanla değerlendirilmez; ancak öğrencilerin mezuniyetlerinde belgelendirilir. 


Sonuç olarak yönetmelikte proje ödevleriyle ilgili netlik yoksa da öğretmenler yıllık ödevlerde olduğu gibi notları 2.dönem için vermeye devam edeceklerdir. MEB'in bir an önce proje ödevleriyle ilgili açıklamae yapmasını bekliyoruz.BURHAN DEMİR/OKULSORU.COM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim