Öğretmen Diyarı

\'Lise mezunları alaylı yönetici oluyor\'

Yetişmiş personel açığı çeken özel sektör lise mezunlarını istihdam ediyor, şirket içinde eğitiyor ve yöneticiliğe giden bir kariyer yolu çiziyor. Lise mezunu talebi tekstil ve ticaret sektörlerinde, özellikle satış pozisyonunda yoğunlaşıyor. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, lise mezunlarının sürekli eğitim ve gelişim içeren bu fırsatları iyi değerlendirdikleri takdirde başarılı bir kariyer için önlerinde hiçbir engel bulunmadığını söyledi. 

 

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Yusuf Azoz, Kariyer.net'in 21 milyon üyesinin yaklaşık 3,5 milyonunun lise mezunu olduğunu söyledi. Azoz, "Üniversite eğitimimin bile artık yeterli olmadığı konuşulsa da lise mezunları için de fırsatlar var. Özellikle tekstil ve perakende sektörü ile ticaret alanlarında özellikle satış pozisyonunda birçok iş fırsatı bulunuyor." dedi. Üniversite eğitiminin çok önemli olduğunu ancak meslek sahibi olmanın, başarılı bir kariyer inşa etmenin tek yolu olmadığını kaydeden Azoz, şunları dile getirdi:

 

"Özel sektörün içinde bulunduğu nitelikli personel sıkıntısı, mesleki eğitimi ön plana çıkarıyor. Birçok şirket uygun pozisyonlar için lise mezunlarını istihdam edip, meslek içi eğitimler ve sertifika programlarıyla yetkinliklerini artırma yoluna gidiyor. Şirketler bu gelişim planı içinde cazip terfi imkanları da sunuyor. Özellikle tekstil ve ticaret sektörlerinde birkaç yıl içinde yöneticilik seviyesine gelmek mümkün. Kendini geliştiren, eğitimle mesleki yetkinliklerini kazanan, gerekli performansı sergileyen lise mezunu çalışanları mağazalarda yönetici olarak sıklıkla görmek mümkün. Kariyer.net verilerine göre son bir yılda en çok lise mezunu arayan sektörlere bakıldığında tekstil ilk sırada geliyor. Ardından sırayla ticaret, turizm, üretim, sağlık, yapı, hizmet, gıda, otomotiv ve perakende geliyor."

 

Azoz, 'lise mezunu' kriterini içeren birçok iş ilanı bulunduğunu, belirli pozisyonlar için işverenlerin özellikle lise mezunlarıyla çalışmayı tercih ettiğinin altını çizdi. Azoz, "Son 1 yılda lise mezunlarına olan talebin en yoğun olduğu pozisyonlar satış danışmanı, güvenlik görevlisi, mağaza müdürü, sekreter, kasiyer ve satış elemanı. Bu pozisyonların ömür boyu kariyer fırsatı sunuyor. Lise mezunlarının bu alanlarda kendini geliştirerek, sürekli öğrenerek yükselen bir kariyer grafiği çizebilir." ifadelerine yer verdi. Azoz, kariyer yapmak isteyen lise mezunlarına şunları önerdi:

 

"Yabancı dilinizi geliştirin. İngilizce artık iş dünyasının vazgeçilmez bir kuralı. İngilizce’yi en az orta seviyede kullanabilen lise mezunları, işverenler tarafından tercih ediliyor. Özellikte turizm sektörü Rusça, Arapça gibi dilleri bilen lise mezunlarına büyük fırsatlar sağlıyor. Yurtdışı operasyonları olan telekom, inşaat gibi sektörlerde de yabancı dil çok önemli avantajlar sağlıyor. Sürücü ehliyetinizi alın. Özellikle satış pozisyonlarında sürücü ehliyeti, size birçok kapıyı açabilecek önemli bir belge olacak. Kurslara ve sertifika programlarına katılın. Çalışmak istediğiniz alanla ilgili alacağınız her eğitim, sizi bir adım öne çıkaracaktır. Sertifika sahibi olmak, özellikle bilişim ve muhasebe gibi alanlarda büyük önem taşıyor. Cazip bir alanda tamamlayacağınız sertifika programları, uzman olarak kabul edilip iyi koşullarda iş bulmanızı sağlayacaktır. Ömür boyu eğitim kuralını unutmayın. Şirket içi eğitimlerden kendi katılacağınız sertifika programlarına, eğitimin bitmeyen bir süreç olduğunu unutmayın. Bu eğitimlerden alabileceğiniz maksimum faydayı alıp işinize aktarmaya özen gösterin."

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim