Öğretmen Diyarı

Kürtçe Öğretmenliği Bölümü Açılacak Mı?

2009 yılında Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü ilk mezunlarını bu yıl verdi. Enstitü çatısı altında kurulan bölümden yaklaşık 400 öğrenci mezun oldu. Öğrenciler Kürt Dili alanında akademik çalışmalar yapabilecek, mütercim tercüman olarak çalışabilecek. Bunun yanı sıra yetkililerden gelen bazı temenniler ileride bu mezunların okullarda açılabilecek seçmeli Kürtçe derslerini de verebileceğini duyurdu. 

 

Mardin Artuklu Üniversitesi rektörlük binasında Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü ilk mezunlarının töreni yapıldı. Törende Mardin Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü ve yönetici kadrosu, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkan Danışmanı, Irak Milli Eğitim Bakanı ve Kültür Bakanı katıldı. Törende yapılan konuşmalarda mezunlara iyi temennilerde bulunuldu. Mezunların iş sahalarının genişletilmesi istendi. İleride Kürtçe seçmeli ders olarak okutulduğu zaman buradan mezun olanların sınavla MEB'de Kürtçe Öğretmenliği kadrosu açılırsa atanmaları istendi.

 

Bilindiği gibi şu an sadece isteyen özel okullar Kürtçe dilinde eğitim verebiliyor veya Kürtçe'yi seçmeli ders olarak okutabiliyor. Devlet okullarında Kürtçe ders verilmiyor. Ancak önümüzdeki süreç gösteriyor ki Kürtçe seçmeli ders olarak devlet okullarında da okutulablir. Bu sebeple ileride Kürtçe Öğretmenliği bölümünün de açılması uzak bir gelecek gibi durmamakta.

 

 

Mebpersonelleri.Com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim