Öğretmen Diyarı

KPDK\'da Öğretmene Nöbet Ücreti, Sınav Görev Ücreti ve Eğitimle İlgili Görüşülen Konular

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, nöbet görevine ücret ödenmesi için imza kampanyası kapsamında 81 ilden toplanan imzaları Bakan Faruk Çelik’e teslim ettiğini belirterek,

“Nöbet görev yükümlülüğü olan bütün kamu kurumlarında nöbet tutan çalışanlara ücret ödenmesine rağmen aylık karşılığı ders görevini yerine getirdikten sonra kendilerine nöbet görevi verilen öğretmenlere bunun için ücret ödenmemektedir. Bu adaletsizliğin giderilmesi, nöbet görevi karşılığında ücret ödenmesi talebimizi bugün bir defa daha dillendirdik. Bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz” dedi.  

Sınav görev ücretlerinin artırılması konusunda toplu sözleşmede karar alındığı halde, bugüne kadar konunun muhataplarınca hiçbir düzenleme yapılmadığını ve bu konuda ivedilikle düzenleme yapılmasını isteyen Yalçın, diğer konuları şöyle sıraladı:   Öğretmene Nöbet görevi karşılığı ek ders ücreti   İlgili mevzuatı gereğince eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerce fiilen yerine getirilen nöbet görevi karşılığında, nöbet tutulan her gün için ek ders ücreti ödenmelidir.  

Öğretmene Sınav görev ücretleri   II. Dönem Toplu Sözleşme metninde, üzerinde çalışma yapılması kararı alınmasına rağmen şimdiye kadar sınav görev ücretlerinde düzenleme yapılması konusunda somut bir adım atılmamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı merkezi sistem sınavlarında görev alanlara, 18.01.2012 tarihli ve 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav görev ücreti ödenmelidir.

 

kamuajans.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim