Öğretmen Diyarı

Köy Okulunu Özel Okula Çeviren Aydın Öğretmenin Hikayesi

İdealist öğretmenler eğitime yenilikler ve güzellikler getiriyor. Bunun güzel bir örneği de Şırnak’lı Aydın öğretmen. Eğitimin hem idealist hem de Aydın öğretmenlere çok ihtiyacı var….

Şırnak’ın Silopi İlçesi’ne bağlı Ceylan Köyü İlk-Ortaokulu’na eğitim yılı başında müdür olarak atandığında okulu koleje çevirme sözü veren Aydın öğretmen, sözünü tuttu.

Aydın Vural

Köy okulunu koleje çeviren Aydın Vural, İlçeye 3 kütüphane ve 20 bin kitap kazandırdı.

Aydın öğretmen, eğitime yaptığı büyük katkılar nedeniyle köy sakinlerinin beğenisini topladı.

4 ayrı köyden 140 öğrencesi bulunan okulun kolej haline dönüştürülmesi için sosyal paylaşım sitesi üzerinden çağrılar yapan ve kampanyalar başlatan Aydın Vural’a çeşitli il ve kurumlardan büyük destek geldi.

Okula bilişim sınıfı yaparak içerisine teleskop, mikroskop ve deney malzemeleri alınmasını sağlayan Vural, ayrıca okula hikaye, roman ve çeşitli kaynakların yer aldığı bir kütüphane kazandırdı.

Şırnakta Öğrenciler Özel Okul İmkanına Kavuştu

Giysi ve Oyuncak Topladı

İlk kez teleskop gören öğrenciler, duvarlara asılı tarih ve genel kültür konusunda yardımcı bilgileri okuma fırsatı da buluyor. Okulda maddi durumu iyi olmayan ve ana sınıfında okuyan minik öğrenciler için sosyal paylaşım sitesi üzerinden temin ettiği kışlık giysi ve oyuncakları dağıtan Vural, okuldan çok başarılı öğrencilerine yetişeceğine inandığını söyledi.

Öğrenciler Çok Mutlu

Okul öğrencilerden Zeynep Kasımoğlu, İzmir ve İstanbul’daki öğrencilerden hiç bir farklarının kalmadığını belirtirken, Tamer Mungan ise, “Ben de bu sene geldim bu okula. Aydın hocayı çok seviyoruz. Bizimle basketbol oynuyor, futbol oynuyor. Aydın hoca bize çok yardımcı oluyor” dedi.

Merdivenler Bile Eğitimin Hizmetinde

Yaptığı Faaliyetler

Vural öğretmen Silopi’de görev yaptığı 5 yıl içerisinde şu faaliyetleri gerçekleştirdi: “2011 yılında Sanat Sokağı’nda ‘Televizyonu kapat kitap aç’ konulu halka açık alanda kitap okuma kampanyası. 2012 yılında 500 öğrenciye giysi sağlanması, kırtasiye yardım kampanyası.

200 kişilik çok amaçlı kültür salonu ve tiyatro sahnesinin yapılması. 2013 yılında sandalye masa, raf ve 500 kitabın toplanıp modern bir kütüphanenin kurulduğu, ‘Her okula bir kütüphane kampanyası’ ile ‘Bir yetimi de sen güldür kampanyası’.

Aydın Vural

2014 yılında okur- yazar buluşmaları, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’na 5 bin kitaplı bir kütüphane yapılması. Silopi esnafının iki ay boyunca kitap okumasının sağlandığı ‘Silopi okuyor kampanyası’. 2 engelliye akülü sandalye alınan ‘engelleri kaldıralım’ projesi, ‘Silopi- Soma oyuncak kardeşliği’ projesi. 2015 yılında 12 köy, 3 merkez okula toplam 8 bin kitap bağışının yapılması kampanyası.”

Silopi’ye 5 yılda 3 kütüphane kazandıran Aydın Vural öğretmene, sosyal paylaşım siteleri ve ülkenin dört bir yanından gönderilen kitap sayısının ise 20 bini geçtiği belirtildi.

 

Kaynak: gelecekegitimde.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol