Öğretmen Diyarı

Kızlara öğretmenlik çoook yakışıyor

Eğer Bir kız öğrenci isen lütfen bu kişisel önerimi iyi dinle, Belki işine yarar.

Öğrenciler için tercih süreci ciddi bir sorun, ciddi bir zorlanma nedeni olarak karşımıza çıkmakta. Ortada ciddi bir mesele var. ölünceye kadar yapılacak meslek seçilecek.  Ama nasıl.  Klasik yöntemle, Kasap usulü yani.  Puanı yüksekten alçağa doğru tercihleri diz. Sonra puanın hangisine yeterse git. Oh oh ne süper yöntem.

Sen nerdesin peki. Canım,  hocam benim tercihlerimi bana uygun bir şekilde diziyor. Vallaha mı dersin?  Gerçekten sana uygun mu? Bir gün bir öğrencim geldi. Bir dershane öğretmenine tercihlerini yaptırmıştı. 18 tercihi vardı. Çok enteresan bir şey söyleyeyim 18 tercihin 18’i de ona uygun değildi. Yani ona  “buna gitmek ister misin” diye sorduğumda “Hayır” diyordu. Peki  bu 18 tercihe ölmüş deden mi  yoksa intikam almak istediğin arkadaşın mı gidecek? Diye sorduğumda şaşırdı. Nasıl yani dedi. Şu kendine yaptığın kötülüğü kimse sana yapmaz dedim. Bu kadar basit mi? Sadece üniversiteye gitmek hedef olur mu hiç. Gittiğin yer istediğin yer olmalı. Gittiğin bölüm senin yaşamını kolaylaştırmalı. Bitirdiğinde seni mutlu etmeli. Yoksa ne anlamı var üniversite bitirmenin.

Eh! Sanırım bir şeyleri anlatmayı başardım. Gel gelelim sana. Liseyi bitirdin yada bitirmek üzeresin. Eğer kız öğrencisi isen iyi dinlemelisin. Öncelikle tercih edeceğin mesleği sen istediğin için seçmelisin. Annen istedi ya da komşunun kızı istedi diye değil. Bir öğrencim tercihlerini getirdi. Yine polemik olmasın diye yazdığı bölümü söylemeyeceğim.  Yurtdışına çıkması  yada ihraç yapan bir şirkette çalışması gerekiyordu. Oysa o annesinin dizinin dibinde mesleğini icra etmek istiyordu. Bu seçtiği bölüm ise onun bu isteğine çok ters duruyordu. Ve aldığı puanla kesinlikleo bölüme  giderdi. “mümkün değil” dedim. “Bu meslekle ailenin yanında çalışman mümkün değil.  Şaşırdı. “Ama nasıl olur” dedi. ” bal gibi olur”dedim. Ne kadar ciddi bir tercih hatası yaptığını fark etti. İlgi ve isteklerini dikkate alarak yeni bir tercih listesi oluşturduk. O şimdi çok mutlu?

Bir bayan doğası gereği nazik oluyor, erkeklerden çabuk yoruluyor, evdeki uğraşı istemese de daha çok oluyor.

Not: Annene bakabilirsin.

Yani daha geniş bir vakte ihtiyacı var. Bu nedenle öyle bir meslek seçmeli ki hem rahat etmeli hem mutlu olmalı hemde kendini  çocuğuna adamalı. Bu maalesef bir çok meslek kolunda ciddi bir sorun teşkil ediyor. Çocuk hasretle anneyi bekliyor, anne çocuğunu. ve bu bekleyiş yıllarca devam ediyor. O nedenle Öğretmenlik mesleğini ben bayanlara çok yakıştırıyorum. İyi düşünmelisin. Mutlaka ilgi ve isteklerine uygun bir öğretmenlik bölümü seçebilirsin.

 Sanki bana kızdığını hisseder gibi oldum. Tamam kızma canım. İstediğin mesleği seçmede özgürsün. Benim ki sadece küçük bir öneriydi. Diğer mesleklere de laf atmadım zaten. “Ne terliği kafama mı fırlatırsın”.

Sanırım şu sivri topuklu ayakkabıyı yemeden sözümü bitirsem iyi olacak. “istersen bir daha düşün”Allah !  uçan bir ayakkabı geliyor.  Postu deldirmeden kaçsam iyi olacak. Ne olursa olsun, istediğin olsun.

Sağlıcakla kal

“YAZIK!!  SINAV CANAVARI OLMUŞSUN” Kitabının Yazarından

Kadir AKEL

Kaynak: aktuelegitim.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim