Öğretmen Diyarı

Kimler Sözleşmeli Öğretmenliğe Başvuru Yapacak?
MEB’in açıkladığı sözleşmeli öğretmenlik başvurusu bugün itibariyle başladı. Ancak atama bekleyen öğretmenlerin kafası karışık. MEB branşlara göre sözleşmeli öğretmenlik başvurularını farklı tarihlerde alacak. Peki kim, nereye, ne zaman ve nasıl başvuru yapacak; bunun cevabını bu yazımızda sizlere aktarmaya çalışacağız.


Birinci başvuru tarihi olan 8 Ağustos 2016 tarihinde KPSS ÖABT’ye girmeyecek olan branşlarda olan adaylar başvurularını yapıp sözlü mülakata girdiler.

5 Eylül 2016’da Sözleşmeli Öğretmenliğe Kimler Başvurabilecek
Ancak Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (Almanca, İngilizce), Rehberlik, Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği gibi branşlar yani KPSS121 puan türüyle alım yapılacak branşlar 5 Eylül 2016 tarihinde sözleşmeli öğretmenlik başvurularını yapabilecekler. P121 puanı KPSS ÖABT’nin açıklanmasıyla belli oldu. P121 puanı 50 ve üstü olan öğretmen adayları sözleşmeli öğretmenliğe başvuruda bulunabilecek.

Başvurular Nereye ve Nasıl Yapılacak?
Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere yapılacak başvuru elektronik ortamda (http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinden) alınacaktır. Bu başvuruda adaylar, Ek 2 Sözlü Sınav Merkezleri listesinde belirtilen sınav merkezlerinden en fazla beş tercih yapabilecektir. Tercih ettiği sınav merkezlerinden birine yerleştirilemeyenler, söz konusu sınav merkezleri arasından Bakanlıkça belirlenecek sınav merkezinde sözlü sınava alınacaktır.

Yani sözleşmeli öğretmenliğe başvurmak isteyen adaylar başvurularını yukarıda yer alan adreslerden tercihlerini yapıp tamamlayacak. Elektronik ortamdaki başvurunun bir çıktısı alınıp gerekli evraklarla elektronik başvurunun yapıldığı ya da bir sonraki gün seçilen İl/İlçe MEM’e onaylatılacaktır. Sözlü mülakat merkezleri için TIKLAYINIZ

Başvurularda Hangi Belgeler Gerekli
Sözleşmeli öğretmenliğe başvuru yapılacak olan lisans alanının ve formasyon belgesinin aslı ya da onaylı bir sureti şahsen ya da noter vekaleti verilen bir kişi tarafından MEM’lere beyan edilecek. Askerlik durum belgesi, sağlık raporu ve sicil kaydı bu başvurularda istenmeyecek.

Sözlü Mülakata Kimler Çağrılacak
Sözleşmeli öğretmenlik alımlarının yapılacağı branşlarda 50 ve üstü puan alan adaylar sözlü mülakat için başvuru yapabilecekler. Bu başvurularda adaylar 5 sözlü mülakat merkezi seçebilecekler. Tercihler alındıktan sonra ilgili branşta atama kontenjanı olarak belirlenen sayının 3 katı kadar aday sözleşmeli öğretmenlik sözlü mülakatlara davet edilecek. Yani kontenjanın 3 katı kadar aday 50 puan üstü alan adayların başvurularından sonra belirlenecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim