Öğretmen Diyarı

KİMLER DERS ÜCRETİ KARŞILIĞINDA GÖREVLENDİRİLEBİLİR?

Öğretmen sayısının yetersiz olduğu durumlarda; okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında bazı kişilerin ek ders karşılığı görevlendirilmesi mümkün olabilmektedir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar hükümleri çerçevesinde bazı kişilere, öğretmen sayısının yetersiz olduğu okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilmektedir.

 

Söz konusu Karara göre, öğretmen sayısının yetersiz olduğu durumlarda, ders ücreti karşılığında ek ders görevi verilebilecek olanlar ile bu görevin verileceği yerler şöyle:

 

**Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar kapsamı dışındaki kamu personeline ve sınıf öğretmenlerine ek ders görevi verilebilir.

 

Bu kişilere; ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate kadar ek ders görevi verilmesi mümkündür.

 

Kendilerine bu şekilde görev verilecek olanların yükseköğrenim görmüş olması şarttır.

 

**Kamu görevlisi olmayanlar ile emeklilere ek ders görevi verilebilir.

 

Bu kişilere; okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate kadar ek ders görevi verilmesi mümkündür.

 

Kendilerine bu şekilde görev verilecek olanların yükseköğrenim görmüş olması şarttır.

 

**İlgili mevzuatına göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlere ek ders görevi verilebilir.

 

Bu kişilerden, kamu görevlisi olanlara haftada 10 saate; kamu görevlisi olmayanlara ise haftada 40 saate kadar okul öncesi, meslekî ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilmesi mümkün olabilmektedir.

 

kaynak: "memurunyeri.com" 

\"memurunyeri\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim