Öğretmen Diyarı

Karar Senin Öğretmenim

Güzel bir gelecek istiyorsak çocuklarımızın eğitimi birinci önceliğimiz olmalıdır. Eğitimin olmazsa olmazı da disiplindir. Disiplin olmaksızın yapılan çalışmalar ancak çalışma olarak kalır eğitim olamaz. Çalışmada eğitimin ön hazırlığından başka bir şey  değildir.

 

3 çeşit disiplin vardır:

 

1-Kurallar disiplini: Kesin kurallar belirlenir. Ceza ödül metodu kurulur ve ilk basamak eğitimden itibaren kesinlikle ve sert kurallarla uygulanır.

 

2-Öz disiplin: Toplumda uzun yıllar boyunca değerler oluşmuştur. Ailelerle beraber okulda bu değerler eğitimle yeni nesillere aktarılır.

 

3-Değerler disiplini: Ülke genelinde kabul edilen değerlerle yeni kazandırılmak istenen değerler bir harman yapılarak ilk eğitimden itibaren okulla da verilir.

 

Bizim eğitim sistemimizde yapılan''DEĞERLER EĞİTİMİ'' dir. Öğretmenlerimize büyük görevler düşmektedir. Unutulmamalıdır ki öğretmen sınıfta tektir ve özgürdür, kendi kararlarını kendi verir. Geleceğimiz ve var olmamız her zamankinden çok onların çalışmalarına bağlıdır.

 

Her öğretmen bizi biz yapan ortak değerlerimizi tek tek her çocuğa anlayış seviyesine uygun olarak vermeli, hatta her çocuk bu değerleri kazanıncaya kadar her şeyi bir kenara bırakmalıdır.

 

Aksi halde bu nesil kayıp bir nesil olarak anılacak ve sonucuna hep beraber katlanacağız.

 

Bu eğitimin en önemli bir unsuru da verilen değerlerde çeşitlilik olmamalı, tüm ülkede eğitim bir orkestranın unsurları gibi uyumlu olmalıdır.

 

Eğitimde bölgesel çeşitlilik bölgesel ayrılıkları ve birbiri ile sorunlu bireyleri yetiştirmemize sebep olur. Ayrılık ise yok oluştur. Unutmayın ki denizler damlalardan oluşur ve onları hiçbir şey durduramaz, ama yağmurda damlalardan oluşur ve düştüğü yerde yok olur.. Yok mu olacağız yoksa yalçın dalgalar gibi dünyaya yön mü vereceğiz. 

 

Karar senin öğretmenim….

 

Sabri Sertdamar - Özel Haber

kaynak:mebpersonel.com

Anahtar Kelimeler:
Karar Senin Öğretmenim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim