Öğretmen Diyarı

Kar tatilinde ek ders kesilir mi? Öğretmenler ek ders ücreti alabilecek mi?
Bilindiği üzere yoğun kar yağışlarınnı olduğu il veya ilçelerde okullarda kardan dolayı tatil edilebilmektedir. Kar tatili kararı, Valilik veya Kaymakamlık tarafından alınmaktadır.

 

Kar tatilinin olduğu günlerde ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceği konusuna açıklık getirmek istedik. 

 

Bu sorunu cevabı Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun almış olduğu cevapta gizlidir.

 

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararının Ders Görevinin Yapılmış Sayılacağı Haller başlığında şu ifadeler geçmektedir.

 

“01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

 

Bu maddeden anlaşılacağı üzere yetkili mercilerce alınan kar tatili kararlarında görevini fiilen yerine getiremeyen yöneticilere ve öğretmenlere yukarıdaki madde kapsamında ek ders ücretleri tam olarak ödenecektir.


Kaynak: Kamusal Haberler / ÖZEL

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol