Öğretmen Diyarı

Kapanan Dershanelerin Öğretmenleri Ne Olacak? Atanamayan Öğretmenler Karşı Çıkıyor !

Yıllardır Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda verilen eğitimin yetersizliğinden dolayı özel dershane ihtiyacını her aile yakından bilmektedir. Kimi veli çocuğu iyi bir bölüm kazanması için maddi yetersizliklerden özel dershaneler gönderirken bazıları ona dahi gönderemiyordu. Kimi veliler özel hocalar tutarak özel okullarda çocuklarına rahat bir eğitim olanağı sunuyordu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı bu sistemi kökünden çözüme kavuşturmayı hedefleyerek özel dershanelerin kapatılması yönünda çalışmalar başlattı. Önümüzdeki yıl kapanacak olan dershanelerin yerine Meb dershaneleri açılacak olup, uygulama safhasında her bir Meb dershanesi ayrı ayrı kayıt alacak olup, verilecek bu eğitimlerin herhangi bir ücreti olmayacaktır.

 

Bu uygulama öğrencilerin başarı düzeylerini ne düzeyde etkileyeceği merak konusu iken. Maddi imkanları iyi aileler özel derslerle çocuklarına tekrardan iyi bir eğitim imkanı sunacaktır.

 

Kapanacak olan dershanelerin yıllarca emek vermiş olan öğretmenleri ayrı bir tartışma konusu oldu. Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı tasarıda emekliliği dolmamış, son 6 yıl dershanelerde görev yapmış  öğretmenler arasından mülakatla öğretmen alma konusu gündemde.

 

Mülakat yapılacak olan öğretmen alımlarında bir çok kurumda sorunla karşılaşılmakta ve kaybedenlerin haketmediği kanısına varıldığı sürekli gündemdedir. Bu alımlarda hakkaniyet ölçüsüne bağlılık ne kadar önemli iken diğer bir tarafta mağdur olan bir gurup var.

 

Yıllarca eğitim almış kpss sınavlarında sürekli olarak yıpranmış Eğitim Fakültesi Mezunları eğer devlet dershane öğretmenlerini alacaksa neden kpss puan sıralamasıyla alınmadığı konusunda hayıflanmaktadır.

 

Alınacak olan öğretmenlerin kpss bıranşlarında iyi puan alandan başlanarak ihtiyaca göre alınması ve ihtiyacı olmayan bölümlerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığının hazırlıklarını tamamlayarak öğrenci sayılarının azaltılması ihtiyaç olan bölümlerin öğrenci sayılarının arttırılmasının en iyi uygulama olacağı bilinmektedir.

 

Mymemur

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol