Öğretmen Diyarı

Kaliteli Eğitim İçin, Ücretli Öğretmenlikten Vazgeçmelidir!

15 Temmuz darbe girişi sonrası Milli Eğitim Bakanlığı'nda çok ciddi hareketlilikler yaşandı. On binlerce öğretmen açığa alındı ve bunların yaklaşık 21 binin görevine önümüzdeki günlerde son verilmesi bekleniyor. Ayrıca özel okullarda çalışan yirmi binin üzerinde öğretmenin lisansı iptal edilerek buralarda okuyan öğrenciler devlet okullarına kaydırıldı. Aynı şekilde askeri liseler de kapatıldı.
Tüm bunların yanı sıra zaten halihazırda devletin yetmiş bine yakın öğretmene ihtiyacı vardı. Tüm bunların neticesinde Bakanlık 15 bin sözleşmeli öğretmen istihdam edeceğini duyurdu ve bunların mülakatlarına başladı. Bu atamada görev alacak öğretmenlerin çok büyük bit bölümü zorunlu hizmet bölgelerine görevlendirilecek.
Bakanlığın ayrıca Kasım-Aralık aylarında da ciddi bir öğretmen ataması yapması bekleniyor. Ancak tüm bunlara rağmen Bakanlığın öğretmen ihtiyacı karşılanmıyor. Halihazırda ücretli öğretmen çalıştırararak bu açığı kapatmaya çalışan Bakanlık bir an önce bu yanlıştan dönmelidir. Çünkü ücretli öğretmenlik sistemi eğitime ciddi anlamda darbe vuruyor. Ücretli öğretmenlik yapanların pek çoğu mecburen ikinci dönem KPSS'ye hazırlanmak için okulu bırakıyor ve bu da öğrencilerin öğretmensiz kalmasına sebep oluyor. Ücretli olarak öğretmenlik yapan öğretmen adayları gelecek kaygısı, KPSS hazırlığı, iş güvencesinin olmaması gibi nedenlerden dolayı kendilerini tam olarak eğitime veremiyor ve bu durum eğitimin kalitesinin düşmesine sebep oluyor.
Pek çok köy okulunda bu okullarda ücretli olarak görevlendirilecek eğitim fakültesi mezunu bulunamadığından formasyon eğitimi almamış fakülte mezunlarından ya da yüksek okul mezunlarından görevlendirmeler yapılıyor ki bu durum ciddi anlamda başarısızlıklara sebep oluor. Bakanlık daha önceleri ücretli öğretmenler olmazsa kimse zorunlu hizmet bölgelerine gitmiyor gibisinden savunmalar yapmaktaydı. Ancak şu an sözleşmeli öğretmen alımı ile birlikte öğretmenler zorunlu hizmet bölgelerinde daimi olarak 6 yıl kalmak durumunda. Dolayısıyla Bakanlığın bu tezi artık çürümüştür. Halihazırda iki ücretli öğretmen yerine bir sözleşmeli veya kadrolu öğretmen çalıştırabilen Bakanlığın bir an önce bu konu üzerine eğilmesi gerekmektedir. Geçtiğimiz günlerde eğitim alanında istenilen seviyede olmadığımızı açıkalayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN da bu konu üzerine hasasiyetle eğilmeli ve konu le alakalı gerekli talimatları vermelidir.
Yine kendisi de öğretmen olan Başbakan Binali YILDIRIM'ın eşi de durum üzerine analizlerini sunmalı ve gerçek anlamda kaliteli eğitim için işe öncelikle ücretli öğretmenliğe son verilmeli ve 2016 bitmeden çok ciddi bir öğretmen ataması yapılarak, eğitimde yeni bir dönemin başlangıcı yapılmalıdır.Kaynak: www.ogretmendenhaber.net/ÖZEL HABER

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim