Öğretmen Diyarı

KAHRAMAN ÖĞRETMENLER

Yeni bir eğitim öğretim yılın başlarken öğrencilerinin gözünde kahraman olmak isteyen bütün öğretmen arkadaşlarıma: Öğrencilerin kahramanı olan öğretmenler onların gönüllerini de zihinlerini de fethederler. Öğrencilerini fetheden öğretmenler öğretim, eğitim ve terbiye faaliyetlerinde çok daha başarılı olurlar. Peki, hangi öğretmenler öğrencilerin kahramanı olabilirler? İşte yirmi beş yıllık bilgi ve tecrübelerimle aklıma ilk gelen cevaplar;

 

Öğrencilerinin bütün etnik, dini, ideolojik ve kültürel farklılıklarına rağmen aralarında ayırım yapmayan, onların hepsini kuşatacak şekilde bir tutan ve onlara eşit davranan öğretmenler.

 

Öğrencilerinin olaylara ve hayata bakışlarını değiştiren, onlarda ideal oluşturan ve idealleri uğrunda mücadele etme bilinci kazandıran öğretmenler.

 

Öğreten kişi olmanın ötesine geçen, öğrencilerine rol model olan ve onları hayata hazırlayan öğretmenler.

 

Sabah okula geldiğinde aç öğrencisinin karnını doyuran, arkadaşlarıyla tartıştığı için morali bozulan öğrencisine moral veren, gönül ilişkisinden canı yanan öğrencisini dinleyen ve ona destek olan öğretmenler.

 

Kendisi gibi düşünmeyen öğrencilerinin de fikirlerini rahatça açıklayabilecekleri özgürlük ortamını oluşturan öğretmenler.

 

Zamanını, parasını, sağlığını öğrencilerin başarısı ve mutluluğu için harcayabilen öğretmenler.

 

Öğrencileri başarılı olduklarında mutlu olan, bunu onlara ifade eden, başarının hep birlikte kazanıldığını ama daha çok öğrencilerin gayretleriyle oluştuğunu bilen ve söyleyen öğretmenler.

 

Bir başarısızlık söz konusu olduğunda, kusuru sadece öğrencilerde aramayıp kendi hatalarını da ortaya koyan ve başarısızlığı öğrencileriyle paylaşan öğretmenler.

 

Öğrenciler iyi, doğru, faydalı, adaletli bir iş yaptıklarında davranışlarını beğendiğini ve onayladığını ifade eden, onları öven öğretmenler.

 

Eğitimin sınıfa sıkıştırıldığı, sıkıcı ve bıktırıcı bu eğitim sisteminde öğrenciyi gönüllü olarak okulda tutabilecek ders teknikleri uygulayan ve sosyal, kültürel, sportif etkinlikler yapan öğretmenler.

 

Öğrencilerin bireysel ve ailevi sorunlarını öğrenen ve bu konularda kendisine yardımcı olmaya çalışan öğretmenler.

 

Öğrencilerle ilişkilerini ve iletişimini herhangi bir zorunluluk hissetmeden sadece çocuk ve genç sevgisine dayandırıp onlara değer veren öğretmenler.

 

Öğrencileri anlamaya yönelik çaba gösteren, onlarla empati kurabilen öğretmenler.

 

Bir hata yaptığında öğrencilerin gönlünü alması gerektiğine inanan ve gerektiğinde onlardan özür dileyebilen öğretmenler.

 

Öğrencilere yerine getirebilecekleri sorumluluklar vererek kendilerine güvenmeleri sağlayacak etkinlikler düzenleyen öğretmenler.

 

Sene başındaki bilgi ve beceri düzeyleri ile sene sonundaki düzeyleri arasındaki farkı fark ettiren ve bununla öğrencilerinin mutlu olmasını sağlayan öğretmenler.

 

Öğrencilerinde mezun olduktan yıllar sonra bile hatırladıkları izler bırakan ve onlara “iyi ki öğretmenim oldu” dedirtebilen öğretmenler.

 

Muhammet YILMAZ

 

Eğitimci-Yazar

 

https://twitter.com/muhammet_yilmaz

Anahtar Kelimeler:
KAHRAMAN ÖĞRETMENLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol