Öğretmen Diyarı

KADROLU ÖĞRETMENLER DİPLOMALARINI YAKIYOR !!!

İşin trajik yanı ise Mehmet Sağlam ‘ ın bu sözü söylemesinin ertesi yılı Üniversitelerden mezun olan öğretmenlerin sayısının çokluğu nedeniyle KPSS sınavı yapılmaya başlandı. Bir MEB bakanın ön görüsü , planlaması vs vs… diyecek söz bulamıyoruz. Yıllar geçti eğitim sistemimizdeki baş döndürücü gelişime ( ! ) bir yenisi eklenerek 4 +4 +4 sistemine geçilmesiyle birlikte ; yetkili sendikaya göre SIFIR ( 0 ) , ama resmi rakamlara göre yaklaşık 50 000 tane nur topu gibi norm fazlası sınıf öğretmenimiz oldu.Yine dönemin bakanı Sayın ÖMER DİNÇER in muhteşem buluşu ile YAN ALAN değişikliği sayesinde tamı tamına 1 GECE DE yaklaşık binlerce öğretmen ,hem de hiçbir kıstas aranmadan alan değiştirt ilerek farklı branşlara geçirildi ! Şimdilerde okullarımız da İngilizce bilmeyen İngilizce öğretmenleri , Matematik bilmeyen Matematik öğretmenleri ,Beden eğitimini sadece futbol sanan Beden eğitimi öğretmenleri vs vs… görev yapmaya başladı…

Günümüzde tam da 2015 yılında , bakanlığa yapılan bu hataları düzelttin dediğimizde ; “ bu değişiklikleri bizden önceki bakanlar ve bizden önceki genel müdürler yapmış , biz bir şey yapamayız “ diyorlar.Anlayacağınız böyle gelmiş böyle gider diyor bakanlık… İyi tamam da , peki ; “ bundan sonra alan değişikliği yapmayı düşünmüyoruz “ demek de ne oluyor ? Ne yani bundan sonra öğretmenler ; pek çoğunuzun söylemlerinde yer aldığı gibi “YAN GELİP YATSINLAR “ mı ? Ya da toplumumuzdaki genel algı gibi kadroya geçer geçmez , “KAPAĞI ATTIK “ mı desinler ? Pek çok KADROLU öğretmen ,daha verimli olabileceği diğer bir alana geçebilmek için , maddi manevi bütün zorluklara rağmen 2. Kez üniversite okumakta iken , yapılmaması düşünülen alan değişikliği hakkı ile ne amaçlanıyor ? Öğretmenlere , “ Siz sınıfa girip çıkın ,moralinizin iyi olmasına gerek yok ,mevcut branşınızda verimli olmanıza gerek yok , 2. Kez üniversite okuyup kendinizi geliştirip daha verimli olabileceğiniz bir alana geçmenize gerek yok “ mu deniyor ? Kaba tabirle “ SALLA BAŞINI AL MAAŞINI “ mı diyorsunuz yani ? Bakanlığımız alan değişikliklerini kaldırmak yerine bundan önce hiçbir kıstas aramaksızın yaptıkları alan değişikliklerinin vahim sonuçlarından ders alıp , geri adım atması gerekir.Bizden öncekiler yapmış demekle işin içinden çıkılamaz, sizden öncekiler yapmışsa , siz de düzeltmek için oralardasınız ! Son olarak olası bir alan değişikliğinde 1 norm dolarken 1 norm da boşalacak , özellikle 4 yılını daha verip 2. Unıversite bitirenlere bu hakkın verilmesi atanamayan öğretmen arkadaşlarımızı da rahatsız etmez. Daha fazla okumamızın önemsenmediği bir durumda ; koskoca 4 senenin sonunda, milyarlarca TL para harcayarak emeklerimiz sonucu aldığımız 2. Üniversite diplomalarımızı YAKACAĞIZ. Öğretmen dostu sayın bakanımız NABİ AVCI’ dan bu konuda bir müjde beklediğimizi belirtmek isteriz.

DİPLOMAYA DAYALI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEYEN ÖĞRETMENLER PLATFORMU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
nur 2 yıl önce

mezuniyet alanıma dönmek istemem bir haktır

Avatar
BERK HOCA 2 yıl önce

Meb alan değişkliği hakkımızı geri vermeli ve mağduriyetleri bitirmesini. Diplomaya dayalı rutin alan değişkliği hakkmızı geri istyoruz.

Avatar
yılmaz 2 yıl önce

Yetkili sendika maalesef alan değişikliği meselesini önemsemiyor ben onu bilirim...diplomam iki branş hakkı veriyor diyorum Öğrenimleri birden fazla alana kaynak olan öğretmenler diploma esaslı alan değişikliği yapabilmeli diyorum o nasıl oluyor diyen biri var karşımızda.... Allah aşkına bana biri İHL meslek dersi öğretmeni ile Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni arasında yapılan alan değişikliğinin ilk atama ile alakasıni anlatsın. Aynı bölüm mezunlari arasında yapılan bir şey.

Avatar
Sinex 2 yıl önce

Harika bir yazi olmus bu kadar olmaz onca emek ,diplomalarimiz gormezden gelinemez yakalimmi yani? Diplomaya alan degisikligi bir an evvel yapilmalidir