Öğretmen Diyarı

Kadrolu Öğretmen Alımı Hiç Olmayacak Mı?
MEB, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına tekrar geçti ve 15 bin atama için ilana çıktı. 8 Ağustos’ta başlayacak süreç 10 Ekim’de tamamlanacak. Yani iki aylık dönemde sözleşmeli öğretmen alımlarıyla ilgili başvuru, mülakat süreçleri tamamlanacak. 

Öğretmen adayları, 15 bin sözleşmeli alımın dışında kadrolu alım da beklemektedir ancak şu ana kadar kadrolu öğretmen alımlarıyla ilgili açıklamalar yapılmış değil.
 
Sözleşmeliden Sonra Kadrolu Alım Yapılırsa Dengeler Bozulur Kadrolu öğretmen alımının yapılıp yapmayacağının açıklanması adaylar için faydalı olacaktır. Olası bir kadrolu alımın zamanlamasındaki hata geçmiş dönemdeki sıkıntıları tekrar ortaya çıkaracaktır çünkü sözleşmeliden sonra kadrolu alım alırsa mevcut şartlarda sözleşmeli atananlar kadroluyu tercih edebilmektedir. Ayrıca 3 katı kadar aday mülakata alındığında, mülakatta elenenler olası bir kadrolu atamada tercih verebileceklerdir. Olası bir kadrolu atamada yine 3 katı içine girenlere sıra gelecektir. Yani sözleşmelideki mülakat boşa yapılmış olacaktır. Örnekle açıklayalım: Sosyal Bilgilerden 121 kişi alınacak sözleşmelide. 363 aday mülakata alınır, 121 kişi atanır. Daha sonra kadrolu alım olduğunda yine bu bölümden 121 kişi alındığında 363 kişinin arasına girenlerden atanacaktır.
 
Anlatmak istediğimiz şu: Kadrolu alım planlanıyorsa sözleşmeliden önce yapılması lazım. Sözleşmeliden sonra yapılırsa sözleşmeliler kadroluya başvurur, sözleşmeli olarak atanamayanlar bu sefer kadrolu olarak atanmış olur. Hangisine ödül hangisine ceza verildiğinin takdirini sizlere bırakıyoruz. En iyi yöntem, Eylül’de önce kadrolu, sonra sözleşmeli ve Şubat’ta sözleşmeli atama yapmak. Doğru olan yöntem budur. MEB, kadrolu öğretmen alımından tamamıyla vazgeçtiyse bunu kamuoyuna açıklaması ve öğretmen adaylarının bilgilendirmesi önem arz ediyor. 

Kaynak:  “www.kamupersoneli.net” 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim