Öğretmen Diyarı

Kadro onların da hakkı

Ücretl Öğretmenler Platformundan yapılan basın açıklamasında Dershane öğretmenleri gibi, Ücretli Öğretmenlerin de kadro istediği belirtildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı.

    5.000 Dershane öğretmenine sınavsız kadrolu verilirken, ücretli öğretmenlere bu hakkın verilmemesi çok büyük bir adaletsizliktir. Bizler özel okullarda değil, devletin okullarında yıllarca çok kötü şartlar altında öğretmenlik yaptık.  Bazılarımız 3 sene bazılarımız 9 sene öğretmen olmayan okullarda, asgari ücretten bile düşük ücretle, sigortamız bile tam yatmadan okullardaki eğitimin aksamadan devam etmesini sağladık. Yol paramızı ve yemek paramızı aldığımız düşük ücretten ödedik. Bütün bu emeğe karşılık, belediyedeki taşeron işçilere, fahri görev yapanlara, özel dershane öğretmenlerine kadro verilip, bize verilmemesi, binlerce ücretli öğretmen ve ailelerinin çok zoruna gitmektedir.


        Her yıl mezun olan yüz binlerce yeni öğretmen ve dağıtılan formasyonlarla bazı alanlarda 80 puan alan öğretmenlerin bile atanması imkansız hale gelmiştir. Atananların çoğu da bilgileri taze olan yeni mezunlardır. Sürekli tecrübesiz yeni mezunlar atandığı için, yıllardır bekleyen öğretmenler, yüksek puan almalarına rağmen kenarda yığılmaktadır.


       KPSS kopya olayları ve hileli yöntemlerle atananlar da bu soruna neden olmuştur. Birkaç yıl sonra bu yığılmaların 500 bini geçeceği ve sorunun daha da büyüyerek krize dönüşeceği tahmin edilmektedir. Küçük puan farkıyla atamayı kaçırıp, Şubat veya bir sonraki atamaya ümit bağlayıp, yıllarca atama beklemeyi bilmeyen yeni mezunlar bu duruma itiraz edebilirler. Ancak yakında onlar da bu sorunla baş başa kalacaktır. Bu nedenle belirli kriterler oluşturularak, yıllardır atama bekleyen ve ücretli öğretmenlik yapanlara kontenjan ayrılması ve bu öğretmenlerin de kadrolu yapılması talebimizdir.


 

Kaynak: PERSONELMEB


Anahtar Kelimeler:
kadro onların da hakkı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim