Öğretmen Diyarı

KADRO BEKLEYEN ALMANCA ÖĞRETMENLERİ SORUNU NASIL ÇÖZÜLECEK?

Kadro bekleyen öğretmenler arasında, öğretmen alımlarında yeterli kontenjan ayrılmayanlardan biri olan Almanca öğretmenlerinin bu sorununun nasıl giderileceği Milli Eğitim Bakanına soruldu.

Muğla Milletvekili Nurettin DEMİR tarafından verilen soru önergesinde; ataması yapılmayan öğretmenlerin ülkemizin önemli bir sorunu olduğu, Türk Eğitim-Sen’in Mayıs 2015 verilerine göre Türkiye’de 350 bin mezunun atama beklediği, atanamadığı için hayatını sonlandıran ya da işsizlik koşulları altında yaşam mücadelesi veren mezunların olduğu, özellikle alan bölümlerinden mezun öğretmen adaylarına mezun sayıları dikkate alınmadan yetersiz kadro verildiği, bütün branşlarda olduğu gibi Almanca öğretmeni atamalarında da yeterli kontenjan açılmadığı belirtildi.

Milletvekili DEMİR, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sordu:

1-) Almanca öğretmenlerine bu yıl kaç kadro verilecektir? Kontenjan sayısının yükseltilmesi konusunda çalışmalarınız olacak mıdır?

2-) Almanca öğretmenliği aday öğretmenlerinin atama sayısı belirlenirken mezun olan öğrenci sayısı ile doğru orantılı olacak mıdır?

3-) Bu bölümden mezun olanların kaçı atanabilmiş, kaçı alanında, kaçı alanı dışında iş bulabilmiş, kaç tanesi de işsizdir?

4-) Almanca öğretmenliği bölümünde ne kadar açık vardır? Almanca öğretmenliği için ihtiyaç duyulan sayı ile atama sayısı doğru orantılı mıdır? Almanca öğretmeni ihtiyacı ücretli öğretmenlerle karşılanmakta mıdır? Atama bekleyen binlerce insanın yerine öğretmen açığı hangi sebeple ücretli öğretmenlerle karşılanmaktadır? Bu bölümlerde istihdam edilen ücretli öğretmenlerin kaç tanesi Almanca öğretmenliği bölümlerinden mezundur?

5-) 2. Yabancı dil olarak okutulan Almanca dersinin ortaokullarda verilmesi için herhangi bir çalışma var mıdır?

Kaynak: "memurunyeri.com" 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol