Öğretmen Diyarı

İşte bir öğretmende olması genlerden bazıları

Bu değerli insanları yılda bir kez anmak çok yetersiz. Zira onlar bizler için sade bir günlerini değil, çok günlerini feda eden insanlardır.
Hep öretmen deriz, deriz. Kimdir bu insan bunu tam bilen çok azdır. Kendisine verilen bilgi ve becerileri belirli yöntemlerle karşındakine aktaran kişiye öğretmen denir. Bu tanımdan anlaşıldığı üzere öğretmen olabilmek için belirli öğelere sahip olmak gerekir. Bu öğeler ise şunlardır :

1. Öğretmen kendisine verilen bilgileri aktaran kişidir.
Bir diğer deyişle bilgi üreten değildir, verilen veya kendisinin çeşitli yollar ve kurumlardan aldıklarını aktarandır.
Bu nedenle akademisyen ile öğretmen aynı kişiler değildir. Öğretmen verilen bilgi ve ve becerileri AKTARAN ; akademisyen ise yeni bilgi ve beceri ve yöntem arayan, üreten ve de karşısındakiler aktaran kişidir. Her ikisinde de öğretme özelliği vardır. Ancak öğretmen verileni, akademisyen ise oluşturduğu bilgiyi aktarır.

2. Öğretmen kendisine verilen bilgi ve becerileri dıştan alan ve bunlarla sabit kalan ve de buları aktaran insandır. Öğretmen sade bilgi öğretmez. Bu sade belirli aktarma olur. Bunun yanı sıra beceri de kendisine verilen beceriyi de öğretir. Örneğin dikiş bir beceridir. Bu önce öğretilir sonra aktarılır.
Her iki halde de zaman faktörü gelişime katkı sağladığından ilk zamanlar basit, son zamanlar ise bilgilerin ve becerilerin geliştiği ve de olgunlaştığı zamanlardır.

3. Öğretmen aldığı bilgi ve becerileri kendine sunulan yöntemler içinde aktaran kişidir.
Bir diğer deyişle öğretmen kendinse verilenleri yine kendine dikte ettirilen aktaran, anlatan öğreten kişidir.
Öğretmen bilgi ve beceri vermede etken olan buna karşın bilgi ve beceri almada ise edilgen olan bir kişidir.
İşte akademisyen ile öğretmen arasında en önemli farlardan biri de budur. Akademisyen hem bilgi elde etme de hem de aktarmada etken olan kişi olmasına dek öğretmen ise almada edilgen vermede ise etkendir.

4. Öğretmen bir aktaran kişidir. Yani kendisine verilenleri kendine has yapısı ile aktarır.
Akademisyen ise bilgi ve beceri üreten, geliştiren ve kendisine özge yapısı ile karşındakilere çeşitli yollar ve araçlar ile aktaran insandır. Bu yollar ders verme yanı sıra kitap yazma araştırma yayınlama yeni yöntem ve bulguları tartışma gibilerdir.

İşte sizlere öğretmen kimdir sorusuna çok kısa bir yanıt vermeğe çalıştım.
Burada iki olayı görmekteyiz Bunlar elde etme ve bunu aktarma olaylarıdır. İşte bir öğretmenin dikkatle ve özveri ile yapması gerekli olan bu olaylara tam egemen olmasıdır. Şimdi de bu iki olayı özetleyelim.

1. Elde etme olayında bir öğretmen var olan en yeni ve modern bilgi ve becerileri elde etme durumundadır. Bunun için de kendisinden çok özveride bulunmak ve kendisi için değil, karşındakiler için çaba sarf etmek durumundadır.
Bizim eski öğretmenlerimiz böyle idiler. Sade basit bilgiler yarine akademik bilgi ve becerileri elde etmek için yaşamından çol feda eden vefakar insanlardı. Bunlar özden insanlardı. Ancak günümüzde ise yüzeyel bilgi edine ile yetinen genelde kendi yaşamları için yaşan ve öğretmeyi meta edinen gösteriş için yaşayan insanlar vardır. Adlarına “öğretmen” denmektedir… Oysa asıl olan içten tam bilerek elde etmedir.

2. Aktarma olayına gelince asıl olan bir öğretmen için en önemli olan olay budur. Kendinin elde ettiğini en iyi ve en modern ve özden aktarmadır. Bunun kökeninde sade o konu ile elde edilen bilgi ve beceriler yetmez. Bunları aktarmak için şahsi bilgilere de sahip olmak gerekir. Öğreğin güzel yazma ve konuşma yüksek kültür düzeyi gerek ve şarttır. Eski öğretmelimizin çoğu böyle isiler. Özden insanlardı. Günümüzde ise genel kültür düzeyleri çok düşük. Öğretmeyi sırf madde için ve zaman doldurmak için ve yapmak için yapan öğretmeleri görmekteyiz. Çoğunun son model arabaları güzel evleri var. Ancak evlerde kitaplıklar yok olmuş…
Bu çok azı bir görünümdür. Kitaplık ve kitap yerini basit bilgisayar alıvermiş… Oysa bilgi sade kitapla elde edilir, araştırarak özveri ile elde edilir. Bu tür bilgi kalıcı diğeri ise anlıksaldır, geçicidir: Kısa bir zaman sonra yok olmağa mahkumdur…

İşte bir öğretmende olması genlerden bazıları…
Saygılarımla.
Metin CEYHAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim