Öğretmen Diyarı

İşsizler ordusuna 125 bin öğretmen daha

Aydınlık / Ankara

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 105 branşa 37 bin kadrolu öğretmen ataması için Başöğretmen Salonu’nda dün tören düzenlendi. Salonu dolduran öğretmen adayları sonuçları heyecanla bekledi. 
Törene Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bakanlık bürokratları, öğretmen adayları ve aileleri katıldı. Konuşmaların ardından Bakan Avcı, salondaki bürokratlar ve adaylardan kura için rakam istedi. Kura numarasına göre yapılan atama sonucunda adaylar, salondaki ekranda atandıkları illeri ve okulları gördü.
Coğrafya ve sosyal bilgiler öğretmenliği alanları hariç 37 bin öğretmen kadrosu için 161 bin 975 kişi başvuru yaptı, bunlardan 151 bin 958’inin başvurusu onaylandı. Bu adaylardan da 35 bin 563’ü öğretmen kadrosuna atandı. MEB, ilk atama kapsamında 36 bin 512, yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama kapsamında 371, milli sporcu ataması kapsamında ise 117 öğretmen kadrosu ayırdığını duyurmuştu.

Din kültürü öğretmenliği üst sıralarda
En fazla atama yapılacak 10 branş arasında sınıf öğretmenliği 4 bin 189 kontenjan ile ilk sırada yer alırken bunu, İngilizce öğretmenliği 3 bin 964, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği 3 bin 819, ilköğretim matematik öğretmenliği 2 bin 574, okul öncesi öğretmenliği 2 bin 90, Türkçe öğretmenliği bin 974, özel eğitim öğretmenliği bin 593 ile takip etmişti.
Öte yandan, coğrafya ve sosyal bilgiler öğretmenliği için yapılacak atamaların, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) öğretmenlik alan sınavlarına açılan davaların sonuçlanmasının ardından yapılacağı öğrenildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol