Öğretmen Diyarı

İşkur: En fazla açık bulunan öğretmenlik branşını açıkladı!

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) 2014 Birinci Dönem Türkiye araştırma sonuç raporuna göre, öğretmenliğin ön planda olduğu milli eğitim sektöründe en fazla açık İngilizce öğretmenliğinde. Temininde güçlük çekilen meslekleklerde ise ilk sırada yüzde 10.6 ile ortaöğretim matematik öğretmenliği yer alıyor.


47 bin öğretmen kadrosu düzenlemelerini de içeren ‘Torba Kanun Teklifi’, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Atama bekleyen öğretmenlere müjde 3 Mart’ta gelmişti. Tasarıda, “Eğitim ve öğretim hizmetlerinin yürütülebilmesi bakımından yeterli personelin istihdam edilmesine ihtiyaç bulunuyor. Bu çerçevede, tasarı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na toplam 47 bin adet öğretmen kadrosu ihdas ediliyor” denildi.


Peki, en fazla öğretmen açığı hangi alanda? Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), 12 Mayıs-27 Haziran 2014 tarihleri arasında ‘2014 Yılı I. Dönem’ Türkiye geneli ve 81 il düzeyinde sonuçlar üretebilmek amacıyla 129 bin 65 işyerini ziyaret etti ve ’Araştırma Sonuç Raporu’ hazırladı. Rapora göre, milli eğitim sektöründe en fazla açık İngilizce öğretmenliğinde.  Temininde güçlük çekilen meslekleklerde ise ilk sırada yüzde 10.6 ile ortaöğretim matematik öğretmenliği yer alıyor.


Üç alan sektörde ön planda

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Eğitim sektöründe dershanelerin kapatılacağı yönündeki beklenti üzerine istihdamlarını azaltmayı öngördüklerini belirtmiş olup diğer eğitim kurumlarında istihdam artış öngörüsü ile sektör toplamda istihdam artışı bekleyen bir sektör halini aldı. Çalışmanın yapıldığı dönem dershanelerin önümüzdeki yıl için sözleşme imzalama dönemi olduğundan sektörde bir hareketlilik de tespit edildi. Sektörde genellikle öğretmenlik mesleği ön planda. En fazla açık iş bulunan ilk 15 meslek ile en fazla temininde güçlük çekilen ilk 15 mesleğin 8 tanesi ortak. Bu 15 mesleğin ise sadece 5 tanesi en fazla istihdam artışı beklenen ilk 15 meslek içerisinde. Açık iş, temininde güçlük çekilen ve istihdam artışı beklenen meslekler arasında bir farklılaşma söz konusu. İngilizce, okul öncesi ve sınıf öğretmeni meslekleri sektörde ön plana çıkıyor. Matematik öğretmenliği hem açık işlerde, hem de temininde güçlük çekilen mesleklerde ilk sıralarda yer alıyor.”


Akademik açık

Açık iş alanında öğretim görevlisi oranı yüzde 8.7. 

Okutman (İngilizce) yüzde 5.2, Araştırma görevlisi yüzde 2.6

İkinci sırada ortaöğretim matematik öğretmeni var

Açık iş alanında ikinci sırada ve temininde güçlük çekilen mesleklerde ilk sırada ortaöğretim matematik öğretmeni bulunuyor. Açık iş alanı bulunan diğer öğretmenlik alanları şöyle: Türkçe yüzde 2.9, sınıf öğretmeni yüzde 2.2, ortaöğretim biyoloji yüzde 1.9, ortaöğretim kimya yüzde 1.8, ortaöğretim fizik öğretmeni yüzde 1.7.

ESra ÜLKAR

Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol