Öğretmen Diyarı

İş Bırakma Eylemine Katılan Öğretmene Ceza verilebilir mi ?

Öncelikle şunu hatırlatalım; 11 Nisan 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunundaki değişiklikler ile beraber aday memurların da sendikalı olmanın önü açılmıştı. Daha sonra atanan birçok öğretmen arkadaşımızda bu hakkını kullanarak sendikalara üye oldular ki şu anda aday öğretmenlerde sendikalı oldukları için herhangi bir cezai yaptırım ile karşılaşamazlar. Anadolu Eğitim Sendikası, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş gibi sendikalar 24 Eylül Çarşamba günü bir günlük iş bırakma eylemi kararları almıştı.

 

Bu sendikaların tüm üyeleri bu karara uyup tepki olarak işlerine gitmemeleri en doğal haklarıdır. Aralarında aday öğretmenler de var doğal olarak tabi ki bu yüzden bir konuya da açıklık getirmek gerekir. Çünkü aday öğretmenlerin kafalarında şöyle bir soru işareti oluştu “Acaba katıldığım eylemden dolayı ceza alıp öğretmenlikten atılır mıyım? Tamam öğretmenlere ceza verilmiyor ama ben adayım o yüzden benim durumum ne olacak“ diye akılları karışabilir. Aday öğretmenin sendikalı olduktan sonra sendika çatısına alındığı için sendikal hareketlerinden dolayı bireysel olarak sorumlu olmazlar. Sen adaysın sen asil öğretmensin ayrımı yoktur sendikal harekette 4688 sendika kanuna göre adayların da üye olması zaten bunun güvencesi olmuştur. Yani aday öğretmenlerde yasaların ve uluslar arası anlaşmaların kendilerine verdiği sendikal eylem hakkını rahatlıkla kullanabilirler.

 

İşe gelemeyen memura (öğretmene) ceza verilemeyeceği zaten davalık olduğu zaman zaten 12. Danıştay dairesince de hukuki olarak en doğal hak olarak yorumlanmış ve sendikal karara uyan sendika üyelere herhangi bir ceza verilemeyeceğini hükmetmişti. 20/12/2004'te danıştayın 12. Dairesi 4148 kararı'nda öğretmen olan davacının, bağlı olduğu sendikanın aldığı karar uyarınca bir gün göreve gelememesi eylemi sendikal faaliyet kapsamında olduğundan, bu eyleminden dolayı aylıktan kesme cezası ile cezalandırılamayacağının altı çizilmişti. Ayrıca unutulmamalıdır ki İş bırakan memurun maaşının kesilemeyeceğine karar veren Danıştay'ın en üst karar organı olan İdari Dava Daireleri Kurulu, iş bırakma eylemine katılan memura ceza verilemeyeceğine hükmetti. Bu yüzden öğretmenin bağlı olduğu sendikanın iş bırakma eyleminden dolayı ceza alamayacağı aşikar.Böyle bir ceza verilmeye çalışılan veya amirleri tarafından sözlü/yazılı tehdit edilen derhal sendika yöneticilerine bildirip hakkını savunması gerekir.

 

Diğer bir Yandan EBS AES eğitim sen gibi diğer sendikalar sendikal eylem kapsamında kılık kıyafet yönetmeliğinde yazmamasına rağmen serbest kıyafet ve saç sakal özgürlüğünde derslere girmektedir yani sendikal karara uyan sendika üyelerine yönetmeliğe veya kanuna aykırı bir durum olsa dahi herhangi bir ceza verilemez.

 

 

Sedat  DEGER /Eğitimci Yazar

AES Genel Merkez Hukuk Danışmanı

kaynak:mebpersonel.com - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim