Öğretmen Diyarı

Independent: Bu öğretmen Hükümet'in yasaklarını Periscope'la aşıyor

Sosyal medya meraklıları Periscope'un ofisini ilk kez onun sayesinde gördü. Kimden mi bahsediyoruz? 20 yıldır dershanecilik yapan matematik öğretmeni Mustafa Mete Ekol, nam-ı diğer Ekol Hoca'dan.

2006'dan beri kendisine ait ekolhoca.com isimli internet sitesinden paylaştığı ders videolarıyla hatırı sayılır bir öğrenci kitlesine sahip olan Ekol Hoca'nın yeni adresi Twitter'ın canlı yayın uygulaması Periscope. Ekol Hoca, 3 aydır her gün takipçileriyle yaptığı canlı yayında ders anlatıp soru çözüyor. Sosyal medyada verdiği matematik dersleriyle fenomen olan ‘Ekol Hoca', dünya basınının dikkatini çekti. İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Independent, Mustafa Mete Ekol'ü, haber konusu yaptı. ‘Bu Türk öğretmen, Periscope kullanarak hükümetin uyguladığı yasağa meydan okuyor' haberin başlığıydı. Türk hükümetinin kapattığı özel okul ve dershanelerden birinde çalışan matematik öğretmeninin, Periscope üzerinden canlı yayınla verdiği derslerin her birine en az bin öğrencinin ilgi gösterdiği belirtildi. ‘Bu Türk öğretmen sıradan bir matematik öğretmeni değil.' ifadeleriyle Ekol Hoca'nın, her sabah saat 05.30'dan akşama kadar hiçbir maddi karşılık beklemeden internetten yaptığı canlı yayın derslerinin öğrencilere çok yardımcı olduğu dile getirildi. Haberde, Hizmet Hareketi'ne ait özel okulların hedef gösterilerek kapatılması ve hükümet tarafından bu okullarda çalışan öğretmenlere verilen devlet okullarına yerleştirilme sözünün de yerine getirilmediği aktarıldı. Ayrıca gazete, bu kararın 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının ardından uygulandığına da dikkat çekti.

PERİSCOPE'DA DERS DAHA EĞLENCELİ

Ekol Hoca aynı zamanda BBC'de bir radyo yayınına da röportaj vermiş. Periscope'ta ders anlatmanın sınıftan daha eğlenceli olduğunu belirten Ekol Hoca, “Bunu sadece ben değil, öğrenciler de söylüyor. Belli bir müfredata bağlı olmadığımız için şu konuyu bitirmem, şunu anlatmam lazım sınırlaması yok.” diyor. Ekol Hoca öğrencilerin derslerden son derece memnun olduğunu, kendisinin pek çok teşekkür mesajı aldığını aktarıyor. Ekol Hoca'ya gelen teşekkür mesajlarından biri, ABD'deki Teksas Üniversitesi'nde okumayı hedefleyen İranlı Pegah Jan isimli öğrenciden gelmiş. matematiğinin kötü olduğunu söyleyen Jan, Ekol Hoca'nın önceki videolu dersleri sayesinde Hacettepe Üniversitesi'ni kazanıp mezun olduğunu paylaştığını kaydediyor. Ekol Hoca, son günlerde kitap okumak için ayrı bir etkinlik saati organize ediyor. Ekol Hoca sabah 05.30'da attığı tweet'le kitap okuma etkinliğini başlatıyor. Takipçileri Ekol Hoca'nın tweet'ini FAV'layarak okuma saatine katıldıklarını bildirmiş oluyor. Herkes okuduğu kitaptan dilerse beğendiği sayfaların fotoğrafını paylaşıyor. NT Mağazaları'nın sponsorluğunu üstlendiği bu etkinlikle şimdilik bir hafta boyunca etkinliğin başlangıç tweet'ini favoriye alan ilk takipçilerden ikisine kitap hediye edecek.  

 

zaman_logo

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim